ABD'den Facebook’a 5 milyar dolar ceza

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016 yılında gerçekleşen seçimlerde seçmen bilgilerini İngiliz Danışmanlık Firması Cambridge Analytica adlı şirketle paylaşan Facebook’a FTC tarafından 5 milyar dolar tutarında para cezası kesildi.

ABD'den Facebook’a 5 milyar dolar ceza

Sosyal medya mecralarının gelişmesi ve büyümesine bağlı olarak karşılaştıkları problemler de büyüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan bir olay sonucunda  yüklü bir tazminat ödemesi istenen Facebook’u zor günler bekliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan 87 milyom seçmene ait kişisel bilgileri şirketler ile paylaşmak suçu ile 5 milyar dolar para cezası kesen ABD Federal Ticaret Komisyonu, ABD Adalet Bakanlığı’ndan onay bekliyor. Henüz Facebook tarafından bu konu ile ilgili bir açıklama gelmedi. Facebook’a kesilen bu ceza, FTC tarafından bir intenet sitesine kesilen en yüksek para cezası oldu. Facebook’un suçlama dosyasında ‘kullanıcılrın verilerini paylaşmak için onların rızasını alma’ maddesi yer alıyor. 

2016 yılında ortaya çıkan bu durum ile akalı 2018 yılının üçüncü ayında FTC tarafından incelenmeye başlamıştı. Facebook’a yöneltilen ikinci suçlama ise seçmen bilgilerini İngiliz Danışmanlık Firması olan ‘Cambridge Analytica’ adlı şirket ile paylaşarak 2016 seçimlerini manipule ettiği düşünülüyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, bu konu ile ilgili ABD’de ifade vermiş ve Brüksel’de yapılanın yanlış olduğunu kabul etmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 15:42

YORUM EKLE

Popüler Haberler