Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ne Kadar? Türk- İş'in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Açıklaması!

Türk-İş açlık sınırı ve yoksulluk sınırı ile ilgili bir açıklama yaptı. Geride bıraktığımız yılda açlık sınırı 1,615 TL yoksulluk sınırı ise 6,323 TL olarak açıklanmıştı. Peki güncel rakamlar ne kadar?

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ne Kadar? Türk- İş'in Açlık ve Yoksulluk Sınırı Açıklaması!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun açıklamalarına göre, Ankara’da hesabı yapılan gıda enflasyonunun Ocak ayında bir önceki aya göre %3.48 seviyelerinde artış gösterdiği ifade edildi.

2018 Ocak ayında açıklanan açlık sınırı 1,615 lira olarak, yoksulluk sınırı ise 5,262 lira olarak açıklanmıştı. Bir önceki ay ise açlık sınırı 1,941 lira, yoksulluk sınırı ise 6,323 lira olarak belirlenmişti.

Kampanyalar Fiyatlardaki Artışı Engellemeli

Özellikle şu sıralar gıda fiyatlarındaki artış hız kesmeden devam ediyor. Türk-iş fiyat artışlarının önüne geçilmesi gerektiğini belirtti ve kampanyaların, piyasaya yapılan müdahalelerin Pazar ve market fiyatlarındaki artışın önüne geçmesi gerektiğini vurguladı.

Özellikle asgari ücretle geçinen vatandaşların en çok harcama yaptığı ihtiyaç olan gıda harcamaları, dar gelirli vatandaşları olumsuz etkilemekte. Fiyat artışları vatandaşların belini bükmeye devam ediyor.

Gıda Fiyatlarındaki Artışa Müdahale Edilmeli

Türk-iş’in hazırladığı raporda, ortalama bir sebze fiyatının önceki aylara göre %25.90 oranında bir artışla 7.00 TL seviyelerine yükseldiği belirtildi ve sebze fiyatlarının yükselmesinin gıda fiyatlarını da artışa sürüklediği vurgulandı. Rapora göre, fasulye, patlıcan, sivri biber gibi kilogram fiyatı ortalama 10 Lira’nın üstünde seyreden sebzelerin takibe alınması gerekiyor. Meyve türlerinde ise bazı ürünlerdeki fiyat düşüşü piyasalara olumlu yansıdı. Ancak bu düşüşler bile piyasalardaki sebze-meyve fiyatlarına çok fazla olumlu etkiler yaratmadı. Ortalama yaş sebze-meyve fiyatı bu ay için 6.22 lira olarak hesaplandı.

Türk-İş raporu TUİK’in aylık enflasyon rakamlarını açıklamasından önce yapılmıştı. Bu rapor TUİK’in enflasyon rakamlarına etki eden etkenler arasında olduğu tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 13:30

YORUM EKLE