19 Ocak 2019 Cumartesi 00:25
Adalet Bakanlığı En Az Lise Mezunu Personel Alımı Yapılıyor

Adalet Bakanlığı, Bakanlık Merkez Teşkilatı’nda görevlendirmek üzere 25 koruma ve güvenlik görevlisi ve 4 aşçı alımı yapılacağını duyurdu. KPSS 2018 B grubu puan türünde yeterli puanı alan adayların sözlü sınavlardaki başarısına bağlı olarak atama gerçekleştirileceği belirtiliyor. Personel Eğitim Merkezi’nde de aşçı alımları yapılacağını duyuran Bakanlık, bu alan için 3 kişilik kadro açılacağını bildirdi. Aynı zamanda Rize Personel Eğitim Merkezi’nde de 3’ü aşçı toplam 35 kişinin istihdam edileceği belirtiliyor.

Atamaların, en yüksek KPSS puanına sahip adaylardan başlayacağı aktarılıyor. Bununla birlikte koruma memurları için 10 kat daha fazla, aşçılarda ise 5 kat daha fazla aday sözlü mülakat sürecine tabii tutulacak. Adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki başarısı ve sözlü sınav durumunun aritmetik ortalaması göz önünde bulundurulacak. İki puanın da ortalamasıyla kadrodaki açığa bağlı olarak alımların yapılacağının altı çiziliyor.

Alımlarla İlgili Aranan Genel Şartlar

Adayların 675 nolu Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde yer alan hükümleri taşıması gerekiyor.

Güvenlik ve arşiv soruşturma sonuçları olumlu olmalı,

Lise mezunlarının KPSS P3, önlisans mezunlarının KPSSP93, ortaöğretim mezunlarının KPSSP94 türünde 70 ve üstü puan almış olması gerekmektedir.

Alımlarda Aranan Özel Şartlar

Koruma görevlilerinin;

En az lise veya dengi öğretim kurumundan mezun olması,

Son başvuru tarihine kadar özel güvenlik görevli kimlik kartı sahibi olması,

18-30 yaş aralığında olmak,

Erkeklerde boyun en az 170cm kadınlarda ise en az 160cm olması,

Güvenlik soruşturmasında olumlu netice almak,

Görevi yerine getirmeye engel olabilecek akıl hastalığı, bedensel özür, uzuvlarda noksanlık, kekemelik gibi problemler bulunmamak,

Santimetre cinsinden boy uzunluğunun son iki rakamıyla kilo arasındaki farkın 13’ten fazla ve 17’den az olmaması gerekmektedir.

Aşçıların ise en az lise veya dengi bir öğretim kurumundan mezun olması, halk eğitim müdürlüğü veya denginde bir kurumdan sertifika alması gerekiyor.

Başvurularda Gereken Belgeler Nelerdir?

Bakanlık duyurusunda yer alan bilgilere göre;

  1. Başvuru formu doldurulmalıdır. Formlar, istihdam edilecek alana göre değişkenlik göstermektedir.
  2. Başvuru sahibinin diploması ve onaylı sureti teslim edilmelidir.
  3. 2018 KPSS’sinden alınan sonucun belgesi,
  4. Askerlik durumunu ibraz eden resmi belge,
  5. Fotoğraflı CV,
  6. Koruma görevlilerinin özel güvenlik görevlisi kimlik kartı ile başvuru yapması gerekmektedir. Belgenin aslının teslim edilmesi halinde Bakanlık gerekli onaylama işlemlerini gerçekleştirecektir. Başvuru belgelerini posta ile teslim edeceklerin belge fotokopisi göndermesi gerekmektedir.
  7. Koruma görevlisi başvurusunda bulunacak adayların Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerden özel güvenlik görevlisi olabileceğine dair sağlık raporu alması gerekiyor. Bu belge, sözlü mülakatta başarılı olan adaylardan talep edilmektedir.
  8. Adaylar psikolojik bir rahatsızlık yaşamamalı, alkol ve uyuşturucu bağımlısı olmamalıdır.
  9. Adayların görev yerinde engel yaşayabileceği nörolojik bir rahatsızlığa sahip olmaması gerekmektedir.
  10. Görme engeli, gece körlüğü, işitme kaybı hastalıklarının bulunmaması şartı aranmaktadır.

Başvurular Nasıl Yapılacaktır?

Başvurular 7 Ocak 2019 tarihinde başlayıp 22 Ocak 2019 tarihi mesai bitimine kadar sürecektir. Birey, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilat Şube Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilmektedir. Başvuru şahsen yapılabileceği gibi posta yoluyla da yapılabilmektedir. Eksik belge ile başvuruda bulunan adayların başvuruları da onaylanmayacaktır.

Son Güncelleme: 19.01.2019 16:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.