Adıma açılmış dava var mı? İsim ile dava ve mahkeme sorgulama

Milyonlarca vatandaş artık devlet ile ilgili olan işlerini E-devlet üzerinden halletmeye başladı. E-devlet'in bu kadar kullanıldığı dönemde en merak edilen konu ise adıma açılan dava var mı sorusu oldu. Bu haberimizde sizler için adınıza açılan davaları nerelerden öğrenebileceğiniz üzerinde duracağız. İşte ayrıntılar.

Adıma açılmış dava var mı? İsim ile dava ve mahkeme sorgulama

T.C sınırları içinde her vatandaş bazı haklara sahiptir ve bu hakları koruma görevi ise devlete aittir. Kişilerin haklarının yasa dışı muamele durumunda vatandaşlar karşı dava açma ve hakkını savunma hakkına sahiptir. Dava açıldıktan sonra ekipler sanıkları ve görgü tanıklarının görüşlerini ve sorgularını aldıktan sonra dava süreci işleme alınır.

E-devlet üzerinden sorgulama işlemi nasıl yapılır?

E-devlet’in Yargıtay ve Adalet Bakanlığı ile gerçekleştirmiş olduğu iş birliği sayesinde E-devlet üzerinden sorgulama işlemi yapılabilir. Sorgulama işlemi sırasında en önemli işlem davanın nerde olacağıdır. Dava yerine göre yapılacak sorgulama işleminde; mahkeme sonucu öğrenme, davanın hangi aşamada olduğunun öğrenmesi, duruşma saati ve tarihinin sorgulanması, davaya katılan sanık, tanık, müşteki ve vekillerin bilgileri, davanın nerde olacağı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılabilir.

Adalet bakanlığı dava sorgulama nasıl yapılır?

E-devlet üzerinden Adalet Bakanlığı sayfasına girerek “adıma açılmış veya taraf olduğum davalar” seçeneğinden davalarınızı görebilirsiniz.

Yargıtay dava ve dosya sorgulama nasıl yapılır?

E-devlet üzerinden Yargıtay sayfasına girmeniz gerekmektedir. Davalarım bölümüne tıklayarak ana sayfanıza girersiniz. Daha sonrasında davalarınız ile ilgili tüm detayları görebilirsiniz.

Açılan dava E- devlette ne zaman görülür?

Dava dosyanızın E-devlet’te görülmesi için dava bilgilerinin UYAP’a girilmesi gerekmektedir. UYAP’a girilen veriler 2 gün sürmektedir. Sistemin yoğunluğuna bağlı olarak bu işlem birkaç hafta sürebilir.

İfade verdikten sonra mahkeme ne zaman gerçekleşir?

Bir kişi ifadesini karakolda veya mahkemede verdikten sonra verdiği ifadenin karşılığı olarak sanıktan tanık veya müştekilerin de ifadesinin alınması için beklenmek gerekmektedir. Mahkeme davanın ne zaman görüleceğini ise kesin belirlenmez, mahkemenin iş yoğunluğuna göre ifade verdikten sonra aylar geçebilir. Topluma sirayet eden davalarda ve ağır suçluluk içeren davalarda sanıkların hızlı bir şekilde yargılanması söz konusudur.

Mahkeme kararı ne zaman kesinleşir?

Yargılama süreci kapsamlı ve önemli sonuçlar doğurabileceği için süreç yavaş ve kesin olarak işler. Dolayısıyla mahkemeler nadiren de olsa hatalı sonuçlar belirleyebilir bu gibi durumlarda kişiler mahkemeleri bir üst mertebeye taşımak için başvuru yaparlarsa süreç daha da uzamış olur. Sonuç olarak davaların işleme süreçlerinin süresi itirazlara göre belirlenir. Eğer davaya hiçbir itiraz olmazsa kısa sürebilir ancak hatalı karar olduğu belirlenir ve itiraz edilirse dava süreci uzamış olur.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 15:52

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet teker
Mehmet teker - 8 ay Önce

Yol geçit hakkı için mahkemelik olduk sisinde bu durum hakkında bilgi almak istiyorum yol geçit hakkını alabilirmiyim


Popüler Haberler