Af yasası ve ceza indirimi ne zaman çıkacak? Cezaevi tahliyeleri ne zaman başlar?

Bir süredir ilgiyle takip edilen Af yasası gündemden düşmüyor. MHP'nin Meclis'e konu olarak sunduğu Af yasası için Ak parti birçok paket sunmak için hazırlanıyor. Af yasası ve ceza indiriminin ne zaman çıkacağı merakla bekleniyor. Cezaevi tahliyelerinin ne zaman başlayacağı araştırılıyor. Henüz net bir karara varılmadı.

Af yasası ve ceza indirimi ne zaman çıkacak? Cezaevi tahliyeleri ne zaman başlar?

Bir süredir vatandaşın en çok merak ettiği konu Af Yasası. Af yasası ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmakta ve bu gelişmeler vatandaş tarafından sıkı bir şekilde takip edilmektedir. Af yasası ve ceza indirimi ile ilgili Ak Parti milletvekilleri, ilk paketi ile ilgili 39 maddelik kanun tasarısını TBMM’ye sundu. Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş konu ile ilgili şunları söyledi:

“Birden fazla paketimiz olacak. Ceza İnfaz Kanunu'nda da değişiklik öngören bir çalışmamız söz konusu.”

BİRDEN FAZLA PAKET MECLİS’E SUNULACAK

Af yasası ve ceza indirimi ile ilgili çalışmalara başlayan Ak Parti milletvekilleri ilk paketlerini Meclis’e sundu. Birçok paketin hazırlandığını söyleyen Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş açıklamalarında şunları da ekledi:

"Ceza İnfaz Yasası'nda bir değişikliğin gündeme gelmesi bekleniyordu? Zamanlama var mı?" sorusu üzerine Muş, "Birden fazla paketimiz olacak. Ceza İnfaz Kanunu'nda da değişiklik öngören bir çalışmamız söz konusu. Orada çalışmalarımız yürüyor. Bittikçe, orada süreç devam ettikçe onu da sizlerle paylaşacağız."

AF YASASI VE CEZA İNDİRİMİ İLE İLGİLİ SON DAKİKA GELİŞMELER

 Yargı paketini Meclis’e sunan Ak Parti Milletvekilleri taslak metni tartışmak için MHP’ye de sundu. Mehmet Muş ve Cahit Özkan yargı paketini görüşmek için partilerle buluşmaya başladı. Mehmet Muş, “HDP dışında diğer partilerle de görüşeceğiz.” dedi.

PAKETTE NELER YER ALIYOR?

39 maddelik yasa paketini Meclis’e sunan Ak Parti milletvekillerinin oluşturduğu taslakta ceza infaz indirimi yer almamaktadır. Ceza infaz indirimi ayrı bir pakette yer alacak açıklaması yapılmıştır.

Tasarı sunulduktan sonra 5 maddesinde değişiklik yapılması gerektiğinden bahsedilmiştir. Metne göre avukatlara yeşil pasaport ve avukatlık sınavı gelecek. Ayrıca avukatlar arabulucu olarak çalışabilecek. Bunun yanı sıra seri yargılama getirilecek ve yargılama süresi de kısa tutulacak.

YARGI PAKETİ İLE İLGİLİ NACİ BOSTANCI’ DA KONUŞTU

NTV ekranlarına çıkan Ak Parti Grup Başkanı Naci Bostancı yargı paketi ile ilgili konuştu. Naci Bostancı açıklamalarında şunları söyledi:

"Yargı paketine ilişkin muhalefetle iyi bir çalışma yürütmek istiyoruz, ortak konsensüsle paketin geçmesinden yanayız. 13 gün var, 13 günde bitirmeyi planlıyoruz, sonrasında teklif Meclis Başkanlığına sunulacak."

Yargı paketi ile ilgili soruları yanıtlayan Naci Bostancı, idam ile ilgili bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Tutuklu ve hükümlü sayısının fazlalığından bahseden Naci Bostancı bu konu ile ilgili şunları söyledi:

"Cezaevlerindeki insan sayısı 300 bine ulaşmış görünüyor. Cezaların infazına ilişkin Meclis'te bu konuda ortak mutabakatın çıkmasını umuyoruz."

ADALET BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yargı paketi tasarısının ardından Ankara Hakimevi’nde yargı muhabirleriyle bir toplantı düzenledi. Toplantı da soruları yanıtlayan Bakan Gül, yargı paketi ile ilgili belgelediklerin hepsinin bir pakette yer alacağını söyledi.

Konu ile ilgili sorulara cevap veren Abdülhamit Gül, açıklamalarında şunları söyledi:

"Yargı reformunda birinci paketimiz düşünce ve ifade özgürlüğünü daha da güvenceye alıcı, tutuklamadaki keyfiliği, uygulamadaki farklılığı ortadan kaldıran düzenlemeler içeriyor."

Ayrıca icra işlemlerine ve altenatif çözüm yollarına yönelik paketlerin yer alacağını ve gündeme geleceğini de belirten Gül, tek bir paketin Meclis’e sunulmayacağını söyledi.

İnfaz hakkında soruları cevaplayan Adalet Bakanı infaz hakkında şu açıklamalarda bulundu:

"İnfazın ertelenmesi konusu af değil. İnfaz sürelerini masaya yatırdık, altenatifler var. Meclis altenatifler üzerinden en doğrusunu seçecektir."

TUTUKLUDA AZAMİ SÜRE

Adalet Bakanı tutuklulukta azami süreyle ilgili merak edilenleri açıkladı. "İlk pakette, birinci pakette olmasını bekliyoruz. Asliye cezada, ağır cezada, terör, örgütlü suçlarda ne olacak diye bir taslak çalışıldı.’’açıklamasını yapan Bakan Gül, kadına yönelik şiddet konusuna da değindi. Bu konu ile ilgili gelen taleplerin değerlendirildiğini ve kanunda da yer alacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 18:59

YORUM EKLE
YORUMLAR
dilek sonmez
dilek sonmez - 8 ay Önce

neden uyuşdudsn yatanlarıda kapsamasını isdiyoruz onlarda kader mahkumu öbükülerin suçuda suç hepsine gelmesini isdiyoruz ceza indiriminin herkesin bir şansa ihdiysci vardır


Popüler Haberler