Agi Asgari Ücretin İçinde mi Ödeniyor? AGİ Maaştan Ayrı mı Ödenir?

Gelir vergisi mükellefi olan biz çalışanlar için maaşımızdan kesilen vergilerin etkisini azaltmak için kaynakta düzenlenen ve maaşlara eklenen asgari geçim indirimi (AGİ) asgari ücretin içinde çalışanlara ödenmektedir.

Agi Asgari Ücretin İçinde mi Ödeniyor? AGİ Maaştan Ayrı mı Ödenir?

Ülkemizde bir faaliyette bulunup kazanç elde eden herkes vergi ödemekle yükümlüdür. Ancak ülkemizde vatandaşların geçimini daha iyi sağlaması için asgari geçim indirimi uygulanır. Kişinin kendisinin ve ailesinin yaşamını asgari düzeyde sürdürebilmesi için gelirinin bir kısmının vergilendirilmemesine asgari geçim indirimi denir. Ülkemizde vergiden indirim dekot sistemi uygulanır. Bu sistemde önce mükellefin ödemesi gereken vergi hesaplanır sonrada en az geçim tutarına isabet eden vergi düşülerek hesaplanır.

Asgari Ücretin İçinde AGİ Var mı?

Geçtiğimiz dönemlerde asgari ücret tespit komisyonu açıklanan net ücretin içine AGİ’yi de dahil ederdi. Bekar ve çocuk sahibi olmayan çalışanlar için dahi AGİ hesaplanırdı.

Lakin şimdi bakıldığında hesap biraz karıştı ve çalışanlar 2.020,00 TL net ücretin içinde asgari geçim indirimi olup olmadığını merak ediyorlar. Ancak maaş bordrosuna bakıldığı zaman bu uygulamanın 2019 yılında da devam ettiğini gözlemleyebiliriz.

2019 yılında asgari ücretle çalışan bir işçi için patronun ödeyeceği toplam para 2.558,4 TL dir.

Brüt Maaş: 2.558,40 TL

SGK işçi payı: 358,18 TL

İşsizlik sigortası işçi payı: 25,58 TL

Gelir Vergisi matrahı: 2.174,64 TL

Gelir vergisi: 326,20 TL

Damga vergisi: 19,42 TL

Toplam kesinti: 729,38 TL

AGİ hariç net ücret: 1.829,02 TL

AGİ dahil net ücret: 2.020,00 TL

İşveren AGİ Ödemiyor Ne Yapmamız Gerekir?

Bu soru için cevap çok basittir. AGİ işçinin hakkıdır ve patron ödememezlik yapamaz. Eğer patron ödemez ve vergi dairesi bu durumu tespit eder ise şirket hakkında cezai işlem uygulayabilir.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 10:56

YORUM EKLE

Popüler Haberler