Aile Hekimi Ne Kadar Maaş Alıyor? 2019 Aile Hekimi Maaşları

Sağlık hizmetlerini daha iyi bir hale getirmek amacıyla Aile Sağlık Merkezleri kuruldu ve buralarda aile hekimleri görevlendirildi. Aile hekimleri mahalle veya belli bölgelerdeki hastalara ilk muayeneyi yapan kişilerdir. Aile hekimlerinin ne kadar maaş aldığı ile ilgili çok fazla kirli bilgi vardır. Aile hekimlerine verilen maaşların miktarları görev yapılan bölgenin yoğunluğuna göre değişmektedir.

Aile Hekimi Ne Kadar Maaş Alıyor? 2019 Aile Hekimi Maaşları

Günümüzde sağlık çalışanları ve pratisyenler ortalamanın üzerinde maaşlar almaktadır. Ancak ilk rahatsızlıklarda aile hekimlerine gidilmektedir. Yani ilk tanı her zaman aile hekimleri tarafından konulmaktadır. Aile hekimlerinin 2019 yılında ne kadar maaş aldıkları merak edilmeye devam ediyor.

Aile hekimleri, bütün hastalara ilk muayeneyi yapan kişilerdir. Aile hekimliği sistemi Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizi sağlık alanında ileriye götürmek içim kurulmuştur. Neredeyse her mahalle ve adrese özel Aile Sağlığı Merkezleri kuruldu. Aile hekimleri, normal bir hastanede çalışan bir doktora verilen bütün yetkilere sahiptir.

Aile hekimi olabilmek için herhangi bir üniversitenin tıp fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. Tıp eğitimini başarı ile tamamlayan kişiler, 3 sene kadar süren aile hekimliği eğitimi alarak aile hekimi olabilirler.

Aile Hekimi Maaşları

Göreve başlayan bir aile hekimi, bulunduğu bölgeye göre maaş almaktadır. Bundan dolayı büyük yerlerdeki aile sağlığı merkezinde çalışanların maaşları, küçük bölgelerde çalışanlara göre daha fazla olmaktadır. Aile hekimi maaşlarını belirleyen bazı önemli etkenler vardır.

Göreve yeni başlayan ve ortalama büyüklükte bir yerde hizmet veren aile hekiminin maaşı ortalama 4500 TL ile 5500 TL arasında değişmektedir. Bu maaşlar bölgelerin durumuna göre değişmektedir. Ayrıca aile hekimi maaşlarına çocuk sayısına, kıdem yılına ve evlilik durumuna göre ek ödemeler yapılmaktadır.

Aile hekimi maaşlarını etkileyen bir diğer faktörde maaşlara yapılan kesintilerdir. Aile hekimlerine yapılan tek kesinti, 2, 3, 4 ve 5. kademeden yapılan damga vergileridir. Bu kesintilerin haricinde başka bir kesinti yapılmamaktadır.

Aile Hekimi Asistan Maaşları Ne Kadar?

Asistan ve pratisyen olarak görev yapan aile hekimleri hem sözleşmeli olarak çalışmaktadır hem de eğitim alarak aile hekimi olabilmektedir. Aile hekimi pratisyen maaşları 4500 TL olarak belirlendi. Aile hekimleri için geçerli olan kesintiler ve faktörler asistan maaşları için de geçerlidir.  

Daha önce yayınlamış oluğumuz Aile Hekimi Nasıl Olunur? başlıklı yazımızdan detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 15:10

YORUM EKLE

Popüler Haberler