Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına 4 bin 321 personel alımı, 2019 ASDEP başvuru şartları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personel alımı yapılacağını duyurdu. ASDEP kapsamında olmak üzere alınacak 4 bin 321 personel alımları için başvuru şartları neler? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personel alımı ne zaman yapılacak? İşte detaylar..

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına 4 bin 321 personel alımı, 2019 ASDEP başvuru şartları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ASDEP kapsamında olmak üzere 4 bin 321 personel alımı yapacağını duyurdu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal medya hesabından "Bu yıl içerisinde alım ilanına çıkarak 1000’i ASDEP, 1000’i işçi, 2321’i sözleşmeli personel olmak üzere toplam 4321 personel istihdamı gerçekleştireceğiz." açıklamasından sonra başvuru yapmak isteyen adaylar alımların ne zaman yapılacağı ve başvuru şartlarını çğrenmek üzere araştırmalara başladılar. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesine yapılacak olan personel alımına ilişkin detaylar henüz netleşmezken ,Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 4 bin 321 personel alımının ne zaman yapılacağına dair henüz bir resmi bir açıklama yapılmadı. 

ASDEP, aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerin planlanması ve uygulanması, gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden (eğitim, sağlık, istihdam vs.) yararlanılmasının sağlanması amacıyla sürecin tüm aşamalarında rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini de içeren bir programdır. ASDEP ile nihai olarak, yaşam koşullarının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.

ASDEP GENEL BAŞVURU ŞARTLARI:

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

3) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkarılmış olsa bile bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak,

4) 18 yaşını tamamlamış olmak,

5) 657 sayılı Kanunun 53’üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydıyla görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak. Nöbet usulü çalışmaya engel bir durumu olmamak, ( Engelli kadroları için hariç tutulmuştur)

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 10:59

YORUM EKLE