ALO 170 servisi nedir? Alo 170 hattının amacı nedir? Hangi sorunlara cevap verir?

ALO 170 telefon hattı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu tarafından kullanılan telefon hattı olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki ALO 170 Hattı ne işe yarar? Bu hat üzerinden yukarıdaki sıralanmış olan kurumlar kapsamında sorulacak sorulara yanıt verilmektedir…

ALO 170 servisi nedir? Alo 170 hattının amacı nedir? Hangi sorunlara cevap verir?

ALO 170 Hattı Ne İşe Yarar?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı destek hattı olan ALO 170, vatandaşlar içi verilen bir hizmet olarak görülmektedir. Sosyal haklar, iş kanunu ve yasal prosedüre dair vatandaşın merak ettiği her türlü sorunun yanıtlandığı bu telefon hattında haftanın her günü 24 saat boyunca hizmet verilmeye devam etmektedir.

ALO 170 Nedir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 2010 senesinde hizmete başlayan ALO 170 telefon hattı, vatandaşın sosyal güvenlik konularında sorduğu ve öğrenmesi gereken hususların anlatıldığı bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda bu hat üzerinden ilgili kurumlar hakkında şikayet ve dilekler de belirtilebilmektedir.

Bu hat üzerinden vatandaşların sormuş olduğu sorularına anında yanıt verilmemesi durumunda, 72 saat içerisinde uzman kişilerle görüşme yapıldıktan sonra vatandaş ile yeniden iletişime geçilmektedir ve soru yanıtlanmaktadır.

ALO 170 Telefon Hattı Paralı mı?

ALO 170 telefon hattının ücretsiz olduğunun ifade edilmesine rağmen, yapılan aramalardan sonra ücret kesildiği görülmüştür. Ücretlendirme operatörlerin sabit hat ücretlendirmesi ile aynı miktarda yapılmaktadır.

ALO 170 Güvenli mi?

ALO 170 hattından yapılan görüşmelerde vatandaşın “bilgilerimin gizli kalmasını istiyorum” ifadesini kullanması sonrasında, belge ve bilgilerin hangi kuruma gönderilirse gönderilsin içeriğinde “bu vatandaşın bilgileri gizlidir” ifadesi yerleştirilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 22:54

YORUM EKLE

Popüler Haberler