İstanbul
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
19 Nisan 2019 Cuma 03:45
Anestezi Teknikeri Maaşları Ne Kadar? 2019 Anestezi Teknikeri Maaşları

Anestezi teknikerlerinin aldıkları maaşlar özel ve devlet hastanelerine göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda personelin alacağı maaş, personelin niteliklerine bağlı olarak da değişir. Son dönemde açılan yeni hastanelerle birlikte binlerce anestezi teknikeri özel ve kamu hastanelerinde istihdam edilmiştir.

Anestezi Teknikerliği Nedir?

Anestezi teknikeri, hastanın yaşadığı ağrının ortadan kaldırılabilmesi için çeşitli uygulamalar ve tıbbi gazlar kullanan bir sağlık çalışanıdır. Doktor sorumluluğu ve yönlendirmesiyle hareket eden teknikerler anestezi uzmanının yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Anestezi ilaçlarının hazırlanmasında ve kullanılmasında anestezi uzmanına yardımcı olarak iş yükünü hafifletir.

Anestezi Teknikeri Olmak İçin Gerekenler

Anestezi teknikeri olabilmek için yükseköğrenim kurumlarında bir ön lisans bölümü olan anestezi teknikerliğinden mezun olunması gerekmektedir. Adaylar eğitim gördükleri süre zarfında, Anatomi, Biyoloji ve Fizyoloji gibi dersleri alacaklar. Ön lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler dilerlerse Dikey Geçiş Sınavı’nda yeterli puanı alarak lisans eğitimini tamamlayabilmektedir.

Yükseköğrenim kurumunda eğitim gören öğrenciler aynı zamanda staj da yapmaktadır. Öğrenciler ikinci dönemde 30 gün yaz stajı, son dönemde ise haftada 3 iş günü staj yapmaktadır.

Anestezi Teknikeri Olma Şartları Nelerdir?

Bir bireyin anestezi teknikeri olabilmesi için kamu haklarından mahrum bırakılmamış olması, görevi yerine getirmesine engel mahiyeti taşıyacak bir sağlık sorunu olmaması gerekmektedir. Adayların, kimya ve biyoloji konularına hakim olması, vardiyalı çalışma sorunu olmaması ve el becerisi olması gerekmektedir.

Anestezi Teknikerlerinin Görev ve Sorumlulukları

Anestezi teknikeri, hastanın problemlerini inceler, anlar ve anestezi öncesindeki ilaçları hazırlar, ekipmanın kurulumuna yardımcı olur. Hastanın sağlık durumunu dikkate alarak, uyuşturucu madde miktarını belirleyerek hastayı uyutur. Hastanın ameliyata hazır durumda olduğunu hekime bildirir ve ameliyat esnasında hastanın durumunu inceleyerek gereken durumlarda müdahalede bulunur.

Ameliyatı tamamlanan hasta uyandırılacağı zaman genel sağlık durumu kontrol edilir ve anestezi sonrasında hastanın teslim edilmesini sağlamakla yükümlüdür.

Anestezi Teknikerinin Kullandığı Aletler Nelerdir?

Anestezi teknikerleri görev başındayken ameliyathanede bulunan hemen hemen bütün tıbbi gereçleri kullanmayı bilmelidir. Pratik olarak kullanıma yatkın olmalıdır ve teknikerlerin kullanacağı tıbbi gereçler;

Anestezi cihazı,

Larangoskop,

Endotrakeal tüp,

Anestezi ilaçları,

Oksijen, azot protoksit,

Halotan, frone, sevorane,

Maske,

Airway,

Aspiratör’dür.

Anestezi Teknikerleri Nerede Çalışabilir?

Anestezi teknikerleri sağlık sektöründe hemen hemen bütün bölümlerde çalışabilmektedir. Teknikerlerin kamuda istihdam edilebilmesi için KPSS’den en az 80 puan almış olması gerekmektedir.

Anestezi Teknikerleri Maaşları

Özel sektördeki anestezi teknikerlerinin alacakları maaşlar hizmet süresine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda teknikerler ortalama olarak;

Yeni başlayanlar 2250-2500 TL ve prim,

1-5 yıl çalışanlar 2500-3000 TL ve prim,

5-10 yıl çalışanlar 3000-3500 TL ve prim,

10 yıldan daha fazla tecrübeli olanlar ise 3500-5000 TL ve prim ödemesi alırlar.

Kamuda Anestezi Teknikerleri Ne Kadar Maaş Alır?

Kamuda istihdam edilen anestezi teknikerlerinin alacakları en düşük maaş tutarı 3880 TL, döner sermaye ücreti, nöbet ve çocuk yardımıdır. En yüksek kademedeki bireyler ise 4515 TL ve ek ödemelerden yararlanmaktadır.

Anestezi Teknikerlerinin Kademeye Göre Aldıkları Maaşlar

10/2 derece ve kademe           3879 TL.

9/2 derece ve kademe             3886 TL

8/2 derece ve kademe             3889 TL

7/2 derece ve kademe             3954 TL

6/2 derece ve kademe             3961 TL

5/2 derece ve kademe             3969 TL

4/2 derece ve kademe             4208 TL

3/2 derece ve kademe             4247 TL

2/2 derece ve kademe             4432 TL

1/4 derece ve kademe             4516 TL

Son Güncelleme: 19.04.2019 03:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdullah 2019-08-20 16:43:49

Teşekkür ederdim

Popüler Haberler