Anlalya'da Kız Çocuğuna Cinsel İstismar İddiasında Beraat Kararı, Kararı Duyan Anne Sinir Krizi Geçirdi

Antalya'da 10 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan apartman görevlisi çıkarıldığı mahkeme tarafından beraatine karar verildi. Karar sonrası kız çocuğunun annesi sinir krizi geçirdi.

Anlalya'da Kız Çocuğuna Cinsel İstismar İddiasında Beraat Kararı, Kararı Duyan Anne Sinir Krizi Geçirdi

Antalya'da, apartman görevlisi olarak çalışna A.Ö. hakkında 10 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla aile tarafından mahkemeye verildi. 

A.Ö. hakkında, 'çocuğun zincirleme nitelikli cinsel istismarı', 'cinsel amaçlı çocuğu zorla hürriyetten yoksun kılma' ile 'tehdit ve kasten yaralama' suçlarından 90 yıl hapis cezası istemiyle Antalya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Açılan dava sonucunun  karar duruşmasına tutuksuz olarak yargılanan sanık A.Ö, çocuğun annesi F.Y, cinsel istismarla mücadele deneklerinin üyeleri ile taraf avukatları da katıldı.

Sanık avukatının, mağdur durumda olan çocuğun akıl sağlığının yerinde olup olmadığla ilgili tespit yapılması için rapor alınması talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Mahkeme heyeti, sitenin güvenlik kamerası kayıtlarında aynı zamanda bir otelde çalışan A.Ö.'nün belirtilen tarihlerde, oturduğu apartmana giriş- çıkışının olmadığını tespit etti. Bunun üzerine 5 ay 3 gün tutuklu kalan A.Ö., adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Mahkemenin verdiği karara tepki gösteren anne ile davaya müdahil olan sivil toplum örgütleri, reddi hakim talebinde bulundu. 

Nisan ayında görülen duruşmada mahkeme başkanı, davadan çekildiğini açıkladı.

Heyet değişikliğinin ardından görülmeye başlanan davanın karar duruşması bugün yapıldı. Duruşmaya tutuksuz sanık A.Ö., anne F.Y. ile taraf avukatları katıldı. Sanık avukatı, mağdur kızın akli dengesinin yerinde olup olmadığı yönünde adli tıptan rapor talep etti. Mahkeme bu talebi reddetti. Küçük kızın annesi F.Y., duruşmada "Bedenimizdeki yara geçti ama ruhumuzdaki yara geçmeyecek" diyerek, sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Cumhuriyet Savcısı Mustafa Şeran, daha önce verdiği mütalaasını tekrarlayarak, sanığın 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan cezalandırılmasını ve tutuklanmasını, diğer suçlardan ise beraatını talep etti. Son sözü sorulan sanık ise suçsuz olduğunu belirterek, beraatını istedi. Mahkeme heyeti, sanığı tüm suçlamalardan beraatine karar verdi.

Karar sonrasında mahkeme koridorunda sinir krizi geçiren kız çocuğunun annesi, hastaneye kaldırıldı. Anne F.Y., ambulansa alınırken, "Allah rızası için ben şimdi ne diyeyim çocuğuma. Her şey var. Adli tıp raporu var. Kamera kayıtları var. Nasıl beraat ettirdiniz. Nasıl? Benim bir çocuğum var. Dışarıda bir sürü çocuk var. Gidip hakime mi yalvarayım" diye feryat etti. Karar, adliye önünde protesto edildi.

Duruşma sonunda, Uluslararası Çocuk İstismarı ile Mücadele Deneği (UCİM) Başkanı Saadet Özkan ile F.Y'nin avukatı Buğra Kağan Oğuz, bir basın açıklamas yaparak duruşmadan beraat çıkmasına şaşırdığını vurguladı. Avukat Bilge Kağan Oğuz; "Delillere göre beraat verilmesini anlamıyorum. Toplumda bilinçli bir infial yaratmaya mı çalışıyorlar. Çocuk 'Bana istismarda bulunan bu' diyor. Ama mahkeme bunun olmadığını söylüyor. O zaman suçun cezasını vatandaş mı versin. Bu adam yapmadı diyorsan devlet olarak sen bulacaksın. Daha üst mahkemesi var. Bu kararın döneceğini ve cezalandırılacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 00:19

YORUM EKLE

Popüler Haberler