03 Şubat 2019 Pazar 15:08
Arabuluculukta Dava Şartı Nedir? İhtiyari ve Zorunlu Arabuluculuk Şartları

Mahkemelerde yaşanabilecek uyuşmazlıklar için arabuluculuk sistemi hayata geçirilmiştir. Birkaç yıldır Türkiye’de yerleşen bu sistem ile adliyelerin yükü büyük ölçüde azaltılmaktadır. Özellikle de adliyeler iş mahkeme duruşmalarında yoğun bir mesai harcamaktadır. Yapılan çalışmalar ile işveren ve personel arasındaki sorun giderilmekte ve dava çekilmektedir.

2018 yılında hayata geçirilen bu sistemle kişilerin yaşadığı uyuşmazlıkların giderilmesi amaçlanmaktadır. Ancak arabuluculuk sisteminin nasıl çalıştığının iyi bilinmesi gerekmektedir. Nedir bu arabuluculuk sistemi sorusunu soranlar için cevap içeriğimizin devamında.

Arabuluculuk Nedir?

Arabuluculuk sadece bir işte maddi alacak, işe iade gibi davalarda uygulanmaktadır. Tarafların iş kapsamında yaşadıkları problemlerin giderilebilmesi ve arabuluculuğun hayata geçebilmesi için başvuru yapılması gerekmektedir. Yani haksızlığa uğradığını iddia eden bir kişi iş mahkemesinde dava açmadan önce arabulucuya gitmelidir.

Taraflar arasında uzlaşı yolunu bulmaya çalışan arabulucuların boşanma davalarında da gündeme gelip gelmeyeceği de merak konusu oldu. Farklı alanlarda da süreci mahkemeye taşımadan önce arabuluculuk şartının getirilmesi konuşuluyor. Aile mahkemelerine getirilmesi kuvvetle muhtemel olan bu sistem şuan için sadece iş uyuşmazlıklarının çözümünde geçerli.

Arabulucular Hangi Uyuşmazlıklarda Uzlaşı Sağlayabilir?

Arabuluculuk sisteminde kıdem, kötü niyet, ihbar tazminatları, fazla mesai ödenekleri, izin ücreti ve iade davalarında personel ile işveren arasında uzlaşma sağlanması amaçlanır. Sayı az gibi görünebilir ancak Ticaret Mahkemeleri bu konularla uzunca bir süre mesai harcamaktadır.

Başvuruda bulunurken taraflardan herhangi bir ödeme talep edilmemektedir. Tarafların uzlaşamaması durumunda iki saat ücreti Adalet Bakanlığı tarafından ödenir. Görüşmelerin iki saati aşması halinde ise iki saatten fazla olan kısım taraftarca ödenir. Arabuluculuk ücreti, güncel asgari ücret tutarına göre ödenmektedir. Ancak uzlaşma sağlanması halinde genellikle bu ödemeyi işveren taraf karşılamaktadır.  Haksızlığa uğramış ve arabuluculuk hizmetini maddi olarak karşılayabilecek durumda olmayanlara yardımlar da yapılmaktadır.

Arabuluculuk Görüşmelere Katılım Sağlanmazsa?

Taraflardan herhangi birinin mazeret sunmadan arabuluculuk görüşmelerine katılmaması halinde kişi mahkemede haklı olsa bile arabuluculuk hizmet bedelini öder. Katılmayan kişi aynı zamanda yargılama giderlerinin tümünü karşılamakla da yükümlüdür. Her iki taraf da mazeretsiz olarak katılmazsa, süreç doğrudan iş mahkemesine taşınır. Böylelikle taraflar kendi paylarına düşen tutarları öderler.

Anlaşma Sağlanamazsa Ne Olur?

Uyuşmazlık durumlarında taraflar anlaşamaz ise arabulucuların düzenlediği belgeyle taraflar dava sürecini başlatabilir. Ancak arabuluculuk hizmeti alındığına dair ve sonuç bilgilerini içeren belge olmaması halinde dava açılamaz. Arabulucu kimselerin öğrendiği bilgilerin gizliliğinin tam anlamıyla sağlanması zorunluluğu da getirilmiştir.

Son Güncelleme: 03.02.2019 15:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.