Araç giriş çıkışı yasak olan illere giriş ve sokağa çıkmama kararına uygulanan cezalar nelerdir?

İçişleri Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu genelgeyle ''Araç giriş çıkışı yasak olan illere giriş ve sokağa çıkmama kararına uygulanan cezalar nelerdir?'' sorusunun yanıtı ortaya çıkmış oldu. İşte coronavirüs tedbiri çerçevesinde alınan yeni önlemler.

Araç giriş çıkışı yasak olan illere giriş ve sokağa çıkmama kararına uygulanan cezalar nelerdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu’nun önerileri üzerine 20 yaş altına sokağa çıkma yasağıyla 30 büyükşehir ile Zonguldak’a giriş çıkışların kapatıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu şehirlere; gıda, ilaç ve temizlik malzemesi gibi ihtiyaç malzemelerinin dışında lojistik araçları dışında giriş çıkış yapılamayacağı belirtildi. Ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlamasının 20 yaş altına da getirildiği aktarılırken, 1 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlular 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacaklar. Öte yandan gençler ve çocukların da kontrol altına alınması gerektiği belirtildi.

Türkiye genelindeki insan hareketliliğinin azaltılabilmesi için gerekli tedbirlerin alınmaya devam edeceğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, insanların toplu bulunduğu alanların tamamında herkesin maske takmasına zorunluluk getirildiğine de sözlerinde yer verdi.

Genelde yayınlanarak yürürlüğe girdi

İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelgede 20 yaş altı vatandaşlara sokağa çıkma yasağı ve 31 şehirde giriş-çıkışlara ilişkin tedbirler bildirildi. Buna göre ‘’Büyükşehir statüsündeki 30 ile ve Zonguldak’a il sınırından kara, hava ve deniz yılıyla giriş çıkışların 3 Nisan 2020 Cuma saat 24.00 itibariyle 15 günlüğüne durduruldu.’’ denildi.

İl ve ilçelerde bulunan Pazar yeri, market ve toplu çalışılmakta olan işyerlerine vatandaşlar ve çalışanların maskeyle giriş yapacakları ve maske takma zorunluluğunun pazarlardaki satıcılar için de geçerli olduğu belirtildi.

3 adım kuralı uygulanacak

İl ve ilçelerde meydanlarda, sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeksizin toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyip yan yana yürüyen vatandaşların da sosyal mesafeyi gözeterek yürümelerine dikkat çekilmiştir.

 

Gündemden geri kalma! Sıcak haberler, anlık gelişmeler ve daha fazlası mobil uygulamamızda. Şimdi indir! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Aradığın haber kaynağı burada! Hadi, sen de katıl Facebook Grubumuza! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 20:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler