Araç kasko değeri nedir? Araç kasko değeri nasıl belirlenir?

Araçlara kasko yaptırabilmek için o aracın kasko değerinin bilinmesi gerekir. Araç kasko değerini belirleyen bazı unsurlar vardır. Araç kasko değerini belirleyen unsurlar nelerdir, kasko değeri nedir sorularının cevaplarını haberimizde hazırladık.

Araç kasko değeri nedir? Araç kasko değeri nasıl belirlenir?

Kasko, her araç için vazgeçilmez bir sigortadır. Araca kasko yaptırabilmek için o aracın kasko değerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu yazımızda kasko değeri, araç kasko değerini belirleyen unsurları sizler için hazırladık.

Araç Kasko Değeri

Kasko, araçların sigortasıdır. Aracın kasko değerini belirleyen faktörlerin başında kaskonun fiyatı gelmektedir. Piyasadaki tüm araçların kaskosu ve bu kaskoların da bir değeri bulunmaktadır. Araçlardaki kasko değerleri Türkiye Sigortalar Reasürans ve Emeklilik Şirketler Birliği tarafından takip edilir. Kasko değerini aracın yaşı da belirler. 15 yaş baz alınır. Yaşı büyük olan araçların kasko değerini sigorta firmaları belirler.

Araç Kasko Değer Listesi

Bu listeyi Türkiye Sigorta Birliği belirlemektedir. Araç kasko değerinin belirlenmesinde kullanılan bu liste, kasko sigorta hesaplamalarında da büyük öneme sahiptir. Bu liste sayesinde hem aracın hem de kaskonun fiyatı kolay bir şekilde belirlenmektedir.

Araç Kasko Değerinin Önemi

Her aracın sigorta yaptırılması gerekmektedir. Bu açıdan sigorta işlemleri sırasında araç kasko değerinin bilinmesi çok önemlidir. Buna göre araç kasko değerinin önemine bakacak olursak;

  • Sigorta şirketleri, aracın kasko değerinin belirlenmesinde aracın yaşına ve motor hacmine bakmaktadır. Sigorta aşamasında teminat seçiminden fiyat belirlenmesine kadar süren bu uzun süreçte kasko değeri büyük önem kazanmaktadır.
  • Araca kasko teklifinde bulanacak olan firmalar, araç kasko listesine bakarak bu fiyatı belirlemek zorunda kalırlar.
  • Türkiye Sigortalar Reasürans ve Emeklilik Şirketler Birliği tarafından takip edilen araç kasko değeri listesi, her ay düzenli olarak güncellenmektedir.
  • Sigorta poliçesi ödemesinde geçerli olan araç kasko değeri, motorlu taşıtlar vergisi ödemesinde de geçerlidir.
  • Ayrıca herhangi bir kaza durumunda, sigorta şirketi tarafından ödenecek tazminat tutarı, araç kasko değerine göre hesaplanmaktadır.

Araç Kasko Değerini Belirleyen Unsurlar

Araç kasko değerinin belirlenmesinde gazetelerde, televizyonlarda, otomotiv sektörünü işleyen dergilerde ve bu alanda çalışmalar yapan şirketlerde ortaya çıkan çalışmalar baz alınmaktadır. Ayrıca 2. El otomobil pazarları da dikkate alınır. 2. El pazarının artık intenet üzerinden yapılmasından dolayı daha net bilgilere ve verilere ulaşmak mümkün hale gelmiştir.

Araç Kasko Değeri Listesinin Kullanıldığı Yerler

Türkiye Sigortalar Reasürans ve Emeklilik Şirketler Birliği tarafından her ay düzenli bir şekilde güncellenen araç kasko değeri listesi, sigorta şirketleri ile paylaşılmaktadır. Sigorta şirketleri yeni bir güncellemeye kadar bu liste üzerinden işlem yapar.

Bu liste 50 bin TL olarak fiyatı belirlenmiş olan herhangi bir aracın kaza yapması durumunda, sigorta şirketinin ödeyeceği tazminatın miktarını öğrenmek açısından büyük öneme sahiptir. Bu gibi durumlarda kasko poliçesinde ekstra bir fiyat yoksa kasko değer listesindeki fiyatlar üzerinden ödeme yapılır. Bu listede her iki taraf için geçerlidir.

Araç Kasko Değerini Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Bir aracın kasko değerinin belirlenmesinde birçok unsur rol oynamaktadır. Bu etkenler fiyat üzerinde yükselmeler ve alçalmalara neden olabilmektedir. Araç kasko değerinin belirlenmesinde şu unsurlar önemlidir;

  • Online Satış Platformları: Günümüzde araç satışları intenet üzerinden yapılmaktadır. Bundan dolayı araçların fiyatlarının belirlenmesinde online ortamlar çok önemli bir role sahiptir. Araç kasko değerinin belirlenmesinde intenet üzerindeki siteleri takip etmekte yarar vardır.
  • Araba Pazarları: Hemen hemen tüm şehirlerde kurulan araba pazarları, araç kasko değerinin belirlenmesinde önemli bir role sahiptir. Bu açıdan araç kasko değerini belirlerken araç pazarlarını yok saymak yanlış olacaktır.
  • Galeriler: Galerilerde araç fiyatları da araç kasko değerinin belirlenmesinde önemli bir role sahiptir.
  • Diğer Kaynaklar: Yukarıda bahsettiğimiz kaynakların haricinde farklı kaynaklar da vardır. Bunlar; ithalat ve ihracat yapan araç şirketleri, otomotiv sektörü ile yayın yapan organlar, sigorta şirketinin verileri ve araç satış faturaları da kasko değer listesini belirleyen unsurlar arasında yer almaktadır. Bu kaynaklara başvurursanız araç kasko değerini çok kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2019, 16:36

YORUM EKLE