Araç lastikleri ne kadar sürede değiştirilmelidir? Araç lastiği değiştirme süreleri

Araç lastiğinin kalitesi kaza riski, araç performansı ve yol tutuşu gibi faktörlerle yakından ilişkilidir. Araç lastikleri ne kadar sürede değiştirilmelidir? Araç lastiği değiştirme süreleri dikkate alınmalı, bakımları doğru bir şekilde yapılmalıdır. İşte ayrıntılar.

Araç lastikleri ne kadar sürede değiştirilmelidir? Araç lastiği değiştirme süreleri

Lastikleri daha uzun ömürlü kullanabilmek için lastik bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Lastik desen derinliği, hava basıncı, yanak hasarları ve aşınma belirtileri her hafta düzenli olarak kontrol ettirilmelidir. Küçük çaplı kontroller kişi tarafından yapılabilir ancak emin olmadığınız durumlarda lastik uzmanlarıyla görüşmekte daima fayda var. Lastik durumunda yıpranma, hasar veya patlama durumlarındaysa araç lastikleri değiştirilmelidir.

Araç Lastikleri Hangi Durumlarda Değiştirilmelidir?

Araç lastiğinin patlaması durumunda lastik değiştirilmeli, patlak lastik bir uzmana gösterilmelidir. Eğer lastik hareket esnasında patladıysa;

Araç güvenli bir yere çekilmeli,

El freni çekilmeli,

Araç birinci vitese alınarak motor kapatılmalı,

Reflektör kullanılmalı,

Aracın 100 metre gerisinden başlamak suretiyle yol kenarına uyarı üçgenleri koyulmalıdır.

Lastiklerin yasal aşınma sınırını aşması halinde lastik desenlerinin alt bölümünde bulunan kabartılar kontrol edilmeli ve aşınma sınırının geçilip geçilmediği anlaşılır.

Lastiklerin belirli bir ömrü yoktur. Lastik ömrü; sıcaklık, bakım, depolama, kullanım, yük oranı, araç sürüş tekniğine göre değişiklik gösterir.

Lastikler hasar görürse lastiklerin iç yanaklarına dikkat edilmelidir. Bu noktada;

Lastik yanaklarında delik olması,

Topluk teli veya örgü,

Kauçukta veya örgülerde buruşma olması,

Aşındırıcı maddelerin hasar oluşturması,

Yetersiz hava basıncı sebebiyle araç sürüşünde meydana gelen iç kauçuk sürtünmesi durumları tamir edilemez.

Düzenli Bakım Yaptırılmalı

Lastiklerin uzun süreli kullanılmasının en önemli faktörü düzenli olarak bakım yaptırmaktır. Açık yaşlanmayla yorgunluk belirtileri durumlarının önüne geçebilmek için düzenli bakım yaptırılmalı. Çünkü lastik kalitesi bir otomobilin yol tutuşu, araç performansı ve en önemlisi kaza riski konularında kritik bir öneme sahiptir.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 19:41

YORUM EKLE

Popüler Haberler