Araç şase no İle hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır?

Araç hasar kaydı bilgisi en fazla 2.el araba pazarı için gereklidir. Güvenli alışveriş yapmak isteyen pek çok araç şase no ile hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır? sorusunu araştırmaktadır. İşte araç şase no ile hasar kaydı sorgulaması ve detaylar.

Araç şase no İle hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır?

Trafiğe çıkan araçların hasar kayıtları ve durumlar satış işlemleri için önemlidir. Pek çok vatandaş 2.el araba alırken hasar kaydını sorgulatıp değerlendirmelerini de buna göre yapmaktadır. Hasar kaydının oluşabilmesi için aracın oluşan hasarının servislerde yapılması gerekir. Servislerde yapılan değişimlerin ücretleri ise sigorta varsa sigorta şirketine yoksa kişiye kesiliyor. Çıkan bu ücretler ise aracın üzerine hasar kaydı olarak ekleniyor. Her ne kadar doğru bir sistem olarak gözükse de araçlarında hasar kaydı olmasını istemeyen pek çok kişi özel tamirhanelerde araçlarını yaptırarak hasar kaydından kurtulabiliyor. Bu durum 2.el araba piyasasında bazı dolandırma olaylarının ise önünü açıyor. Eğer aracın şase numarası biliniyor ise bunun üzerinden yapılacak bir sorgulama ile sizde hasar kaydı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Araç şase no ile hasar sorgulama nasıl yapılır?

İkinci el araçların hasar kaydı olup olmadığını öğrenmenin en güvenilir yolu şase numarası üzerinden yapılacak sorgulama işlemidir. Bu sayede ilginizi çeken araca ait daha doğru ve kesin bilgiler alabilirsiniz. Çünkü araç kaç defa el ve plaka değiştirse de şase numarası değişmez.

Şase ile sorgulama yapabilmek için kullanılması gereken sistem Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne ait bir sistemin kullanılmasıdır. Sorgulama için Sigorta Bilgi be Gözetim Merkezi SMS bilgilendirmesi, intenet sitesi veya çağrı merkezi üzerinden bilgi alınabilir. SMS ile gerçekleştirilen bilgilendirmelerde mesaj başı 8,5 TL talep edilir. Çağrı merkezi ile yapılan tüm operatör görüşmelerinde ise dakika başına 4,25 TL ücretlendirme yapılır.

Şase numarasını kullanarak SMS ile hasar kaydı sorgulama

Türkiye’de hizmet veren tüm operatörlerden TRAMER’e ait 5664 SMS hattına mesaj göndererek araç ile ilgili sorgulama işlemi yapılabilir. Bu sorgulamada aracın hasar geçmişine ek olarak eksper raporları, rapor kapsamında değişen parçaları, maliyet verilerini, trafik poliçesini, karışılan kazalara ilişkin kaza tespit tutanaklarını ve daha birçok detayı öğrenebilirsiniz.

SBGM’ye ait bu bilgilendirme SMS’lerinde hasar bilgisi, sigorta ve kasko ödemeleri üzerinden iletim sağlanır. Kısacası bu sistem sadece sigorta kapsamında araç için yapılan harcamaları gösterir. Eğer  satın almak istediğiniz aracın kazaları sigorta şirketi tarafından ödenmemiş ve tamir edilmemişse araç hakkında bilgi alamazsınız.

Cep telefonu kullanarak 5664 şase no ile sorgulama nasıl yapılır sorusu şu şekilde açıklanabilir;

 • Bir araca ait şase no ile hasar kaydı sorgulamak için HASAR S yazıp bir boşluk bırakın ve yanına ilgili şase numarasını yazın.
 • Hazırladığınız mesajı 5664’e SMS olarak gönderin.
 • Bu işlem sonrasında aracın kaç kazaya karıştığını, karıştığı kazalarda hangi bölgeden hasar aldığını ve ortaya çıkan masrafları öğrenebilirsiniz.

Şase no ile intenet üzerinden hasar kaydı sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin intenet sitesi üzerinden birçok araç hasar sorgulaması yapılabiliyor. Ancak sistem şuan şase numarası ile sorgulamaya yapmaya izin vermiyor. SBGM intenet sitesinde izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • İlk olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi intenet sitesini ziyaret edin. Sizi ilgili sayfaya yönlendirecek linki bölüm sonunda bulabilirsiniz.
 • Daha sonra ana sayfanın üst menüsünde yer alan “Hizmetler” sekmesine tıklayın.
 • Bu sekmenin altında açılan menüden ilk olarak “Hasar Sorgulamaları” daha sonra da “Web ile Sorgulama” yazısını seçin.
 • Sistem sizi otomatik olarak farklı bir siteye atayacaktır. Siz de dilerseniz Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin yönlendirdiği bu site üzerinden şaseden hasar sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Çağrı merkezi aracılığı ile şase no sayesinde hasar kaydı sorgulama

İlgilenilen araç hakkında daha net bilgi almak için TRAMER’in çağrı merkezi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Ülkemizde ki tüm GSM operatörleri aracılığı ile ulaşılabilen sistemde hasar kaydı, kaza geçmişi, kaza tarihleri ve o güne kadar kayda geçen toplam hasar tutarları bilgisi verilir.

 • Telefonunuzdan 11890 Alo Hasar hattını arayın.
 • Çağrınıza yanıt veren müşteri temsilcisiyle sorgulama yapmak istediğiniz aracın şase numarasını veya plaka bilgilerini paylaşın.
 • İlgili kişi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin veritabanı üzerinden gerekli işlemleri yaptıktan sonra size öğrenmek istediğiniz bilgileri iletecektir.

Şase no ile yapılabilecek diğer araç sorgulamaları nelerdir?

Bir aracın şase numarası ile birlikte hasar kaydı dışında başka sorgulama işlemleri de yapılabilir. İsteyen kişiler Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin 5665 no’lu SMS hattını kullanarak şase numarasını bildikleri aracın özelliklerini, değişen parça bilgilerini, trafik poliçesini ve kasko durumunu öğrenebilirler.

Şasede araç sorgulama nasıl yapılır?

 • Şase no kullanarak araç özellikleri sorgulamak istiyorsanız DETAY S yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra şase numarasını yazın ve mesajı 5664’e gönderin.
 • Siz mesajı gönderdikten kısa bir süre sonra sistem size araca ait bilgilerin yer aldığı bir kısa mesaj gönderecektir.
 • Bu mesajdan araca ait marka ve model bilgilerinin yanı sıra aracın trafiğe çıkış tarihini ve kasko durumunu da öğrenebilirsiniz. Gelen mesajda aracın son sahibinde kaldığı süre, plaka ve şehir değişimi gibi önemli detayları da bulabilirsiniz.

Şase numarasında hasarlı parça sorgulama

 • Şase numarasını kullanarak aracın değişen parça bilgilerini öğrenmek istiyorsanız PARCA S yazıp bir boşluk bırakın. Ardından aracın şase numarasını girin ve yeniden bir boşluk bırakarak hakkında parça değişim bilgisini öğrenmek istediğiniz kazanın tarihini yazın.
 • Sorgulama için gerekli olan kaza tarihi detaylarını bilmiyorsanız, hasar sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz.
 • Hazırladığınız bu mesajı 5664’e kısa mesaj olarak gönderin.
 • Bu sorgulama neticesinde aracın kaza sonrasındaki parça değişimlerini, onarım maliyetlerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca gönderilen mesajda kazanın gerçekleştiği dönemdeki toplam kilometre verileri de görüntüleyebilirsiniz.

şase numarası ile trafik poliçe ve kasko sorgulama

 • Şase numarası ile aracın trafik poliçesini sorgulamak için TRAFIK S yazın ve bir boşluk bıraktıktan sonra aracın şase kodunu girerek mesajı 5664’e yollayın.
 • Kasko sorgulaması yapmak isterseniz de KASKO S yazıp boşluk bıraktıktan sonra arabaya ait şase numarasını girerek 5664’e SMS atmanız yeterli olacaktır.

Araçların şase numaraları nasıl öğrenilir?

Şase numarası araçların tanınmasını ve belirlenmesini sağlayan 17 haneli bir sayıdır. Kısaca aracın kimliğidir. Harf ve rakamlardan oluşan bu numara her araç için farklı ve özeldir. Dünyanın hiçbir yerinde aynı şase numarasını taşıyan birden fazla araç yoktur.

Bilindiği üzere bir araca ait şase numarası sayesinde, o araç hakkında pek çok veri elde edilebilir. 2.el araba pazarında daha güvenli alışverişler yapmak isteyen pek kişi de şase numarası ile araç sorgulamayı araştırmaktadır.

Araç şase numarasını öğrenmek için yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Şase numarası aracın imalat aşamasında motorun üzerine kazınarak işlenir. Motor şase numarası sorgulama adında bir online işlem bulunmamaktadır. Eğer ikinci el bir araba almayı düşünüyorsanız aracı inceleyen eksperiz veya servisten motor şase numarası nasıl bulacağınızı öğrenebilirsiniz.
 • Bir araca ait şase numarası sorgulama için yapılabilecek diğer şey de aracın belli başlı bölgelerini incelemektir. Çünkü şase numarası motor dışında kapıların iç bölümüne, silecek panellerine veya sürücü kapısının aralığına da işlenir. Araç markalarına göre değişen bu yerleri yetkili servis ile görüşerek öğrenebilirsiniz.
 • Araç üzerine kazınan şase numarasına aracın ruhsatı, servis kayıtları ve sigorta poliçeleri üzerinden de ulaşabilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 15:58

YORUM EKLE

Popüler Haberler