Arsa Payı Nedir? Arsa Payı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Tapu belgesinde yer alan arsa payı nedir? Ortaklık içerisinde olan bireyler mülkiyet değerleri noktasında arsa payı hesaplaması nasıl yapılır sorusunu araştırıyor. Arsa payında hesaplamalar yapılırken genellikle +- oranında sapmalar meydana gelmektedir.

Arsa Payı Nedir? Arsa Payı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Tapu bilgilerinde yer almakta olan arsa payı ibaresi, kat mülkiyeti olan yerlerde, bağımsız bölgeler için tahsis edilmiş olan apartman içerisindeki ortak mülkiyet oranı anlamına gelmektedir. Yani bina içerisinde anlaşma yoluyla kat mülkiyeti alan bireylerin ne oranda hakka sahip olacağını ifade ediyor. Ortak mülkiyet payları birbirinden ayrı düşünülemez ve birey kat mülkiyeti hakkının devrini tek başına gerçekleştiremez. Kat mülkiyeti ancak ve ancak miras yoluyla devredilirse arsa payı ile kat mülkiyeti müşterek olarak devredilir.

Arsa Payı Hesaplama Detayları

Arsa payı hesaplamasında, apartmanda bağımsız bölüm ana taşınmaza oranlanır. Bağımsız noktaların günümüz piyasasına göre değeri hesaplanarak satışa sunulur. Kat mülkiyetinin ne kadar tutara denk geldiğini Emlak Değeri Takdir Komisyonu tarafından öğrenmeniz mümkün.

Arsa Payında Sapma Nasıl Düzeltilir?

Kat mülkiyeti konusunda sıklıkla uyuşmazlıklar yaşanmaktadır. Arsa payı hesaplaması yapılırken gayrimenkul değeri oranıyla bağımsız bölümün oranı dikkate alınması gerekmektedir. Ancak bu oran hesaplanırken yüzde 15’lik bir sapma söz konusu olabilmektedir. Bu durumda düzeltmelerin yapılabilmesi için yargı merciine başvurulması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 15:06

YORUM EKLE