Askerde Oruç Tutulur Mu Sahur ve İftar Nasıl Yapılır? | Diyanete Göre Askerde Oruç Tutmak

11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'e kısa bir süre kala, askerde oruç tutulur mu, sahur ve iftar nasıl yapılır konuları araştırılmaya başlandı. Diyanet işleri askerlerin oruç tutma durumuna ilişkin fetvalar vermektedir.

Askerde Oruç Tutulur Mu Sahur ve İftar Nasıl Yapılır? | Diyanete Göre Askerde Oruç Tutmak

Ramazan ayına kısa bir süre kala askere gitme hazırlığı yapan bireyler, askerde oruç tutulup tutulmadığını merak ediyor. Silahaltına alınan bireyler her zaman oruçlarını tutabilmiştir. Askerde olan bütün bireyler oruçlarını tutabilmektedir. Üstelik askerlik zamanında birçok sahur ve iftar etkinlikleri de düzenlenmektedir. Ancak Ramazan ayında eğitimlere ara verilmemektedir.

Acemi birliğine başladığı süre Ramazan ayına denk gelen bireyler oruç tutarken bir hayli sıkıntı yaşamaktadır. Ancak usta birliğinde Ramazan ayının daha rahat geçtiği söylenebilir. Çünkü acemi birliğinde olduğu kadar yoğun bir eğitim süreci yoktur.

Diyanete Göre Askerde Oruç Tutmak

Diyanet’in vermiş olduğu fetvalara göre, oruç askerler için de farzdır. Ancak nöbet, operasyon veya herhangi riskli bir görevde orucun ilerleyen günlerde kaza edilebileceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 23:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler