Askere giderken yapılması gerekenler, yanınıza almanız gereken eşyalar ve silüs işlemleri

Askere giderken yapılması gerekenler, yanınıza almanız gereken eşyalar ve sülüs işlemleri nasıl yapılır? Asker adayları askerlik işlemlerini merak ediyor. Asker adaylarının askere gitmeden önce yapması gerekenler haberimizde.

Askere giderken yapılması gerekenler, yanınıza almanız gereken eşyalar ve silüs işlemleri

20 yaşını dolduran her Türk genci vatani görevini yerine getirmek zorundadır. Gençler askere giderken bazı işlemleri halletmelidir. Asker adayları yerine getirmesi gereken bu işlemleri merak ediyor.

Askere ne zaman alınacaksınız?

Askerlik Şubesi Başkanlıkları muhtarlıklara kimin ne zaman askere gideceğini bildiren yoklama kağıtları göndermektedir. Asker adayları askerlik şubelerine gidip sınıflarını belirlemeli ve muayene işlemlerini yaptırmalıdır.

Askere alınacak yer ne zaman belli olur?

Asker adaylarının birlikleri askeri şubeye giderek muayenelerini yaptırmalarının ardından birlikleri belli olur. Birliğin belirlenmesinin ardından asker adayları birlik evrakını teslim eder. Bu evraka intenetten de ulaşılabilmektedir. Askerlik şubeleri askere gideceklere yol harçlığı verir.

Askerlik şubelerinin belirttiği hastanelere giderek asker adayları muayenelerini olur ve muayene raporunu alır. Bu raporu aldıktan sonra asker adayı askerlik şubesine gide ve gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra hangi sınıfta askerlik yapacağı belirlenir. Bu sınıflar piyade, jandarma, komando , tankçı, havacı ve denizci gibi sınıflardır.

Bu işlemlerin ardından sülüs zamanı gelir ve askerlik şubelerince asker adayına bir evrak verilir. Bu evrakları birliğinize teslim etmelisiniz.

Sülüs işlemleri

Bu işlem e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilir.

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra er veya yedek subay seçimlerini yapın ve ardından asal sevk başvurusuna giriş yapın. Burada bir dizi bilgiler önünüze gelecektir. bu bilgileri okuyun ve devam deyin. Nüfus bilgileri ve güneydoğuda askerlik yapan yakınınız var mı sorusuna yanıt verin.

Karşınızda ‘Sevk işleminiz başarıyla gerçekleşmiştir’ yazısı gelecektir.

Bu işlemin ardından sülüs belgesini bilgisayara indirerek yazıcıdan çıkarabilirsiniz. Bu belgeyi acemi birliğine teslim edeceksiniz.

Acemi birliği askerin ilk teslim olduğu birliktir. Bu birlikte askerler 3 ay eğitim görür. Acemi birlikleri Manisa Kırkağaç, Ankara Etimesgut, İzmir Bonova, Tekirdağ, Isparta Merkez, Eğirdir, Hatay Serinyol bölgelerinde bulunmaktadır.

Sülüs tarihinin alınmasıyla askerlik başlar ve bu andan itibaren sülüs belgesinin akşam saat 17.00’ye kadar birliğe teslim edilmesi gerekir.

Askere gidenlerin yanında bulundurması gerekli eşyalar

Askere gidilmeden önce asker adayları valizlerine traş malzemeleri, iğne, iplik, içlik gibi eşyaları koymalıdır. Asker adayları birliklerine teslim olmadan traş olmalıdır. Bunun yanı sıra yanınıza bir saat, banka kartı, para, bot tabanlığı, asma kilit, boyuna asılan cüzdan, traş bıçakları almalıdır.

Askerlikte yapılan son değişikliklerle beraber askerlerin acemi birliği dahil gideceği tüm yerler belli olur. Birliğe girişte yanınızda kesici ve delici aletler olmamalıdır. Ancak kullandığınız ilaçlar yanınızda olabilir. Nizamiyede size bir dizi belgeler doldurtulacaktır bu belgeleri doldurup içeri girebilirsiniz.

İçeride size askeri kıyafetler, yatacağınız yerler ve askeriye hakkında ilk bilgiler verilecektir.

Objektif, doğru ve hızlı haber. Haberport’un tüm güncel haberleri artık Instagram’da! Bizi takip etmeyi unutma >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Sıcak gelişmeler, gündemdeki olaylar ve ayrıntılar… Hepsi ve daha fazlası Facebook Grubumuzda! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 17:24

YORUM EKLE

Popüler Haberler