Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır? 2019 Askerlik Borçlanmasının Ne Gibi Avantajları Vardır?

2019 yılı için askerlik borçlanması nasıl yapılır? Daha erken yaşta emekli olabilmek için askerlik borçlanması ödemeleri hangi bankalar aracılığıyla yapılabiliyor? İşte 2019 güncel askerlik borçlanması ile ilgili detaylar.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır? 2019 Askerlik Borçlanmasının Ne Gibi Avantajları Vardır?

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden askerlik borçlanması işlemleri oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Borçlanma yaparken kurumda başvuru talep formunuzu doldurmanız ve kimlik fotokopinizle başvurmanız yeterli olacaktır. Borçlanma yapılırken yapmanız gereken sigorta kolunuza göre değişiklik gösterir.

4A (SSK)’da dosyası bulunan bireyler Sosyal Güvenlik Merkezlerine,

4B (BAĞKUR) güvencesiyle çalışanlar SGK’ya,

4C (Emekli Sandığı) güvencesiyle görev alanlar ise Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’na başvurmaktadır. Borçlanma talepleriniz 01 Ocak-31 Aralık 2019 tarihleri arasında SGK’ya iletilmiş olmalıdır. Bireyler askerlik borçlanması için en az 27.28 TL, en çok 204,60 TL ödeme yapmalıdır.

Güncel Askerlik Borçlanması 2019

Askerlik borçlanmasında en düşük borçlanma tutarı brüt asgari ücretin %32’sine tekabül etmektedir. En yüksek tutar ise bu rakamın 7.5 kat daha fazlasıdır.

Askerlik Borçlanması Kamu Desteği

Askerlik borçlanmasının devlet tarafından karşılanacağına dair pek çok söylenti konuşulmaktadır. Her yıl gündeme gelen bu konu ile ilgili henüz herhangi bir resmi açıklama yapılmamıştır. Böyle bir düzenlemenin mevcut olma ihtimali bir hayli düşüktür.

Askerlik Borçlanması Nasıl Sorgulanır?

Askerlik borçlanması sorgulama işlemleri www.turkiye.gov.tr  adresi üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemine kimlik bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra askerlik borçlanması ile ilgili bütün detaylara erişim sağlanabilmektedir. Borçlanma başvurusunu öğrenebileceğiniz başka bir uygulama bulunmamaktadır. Ancak mobil bankacılık üzerinden SGK borçlanma menüsü üzerinden kişisel bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Geriye Çeker mi?

Askerliği yerine getirmiş olduğunuz süre öncesinde ve askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar geri çekme işlemi yapılmaktadır. İlk kez sigortalı olan bireyler bu tarihten sonra işe başlarsa, geri alma süresine herhangi bir etkide bulunmayacaktır.

Askerlik Borçlanması Ödemeleri İntenetten Yapılabilir mi?

Askerlik borçlanması online mecra üzerinden ödenemez. Ancak anlaşmalı bankaların intenet bankacılık uygulaması üzerinden SGK prim ödeme menüsünden borçlanmalarınızı ödemeyebilirsiniz.

Askerlik Borçlanmasının Ne Gibi Avantajları Vardır?

Askerlik yaptığınız süre zarfı sigorta giriş tarihinizden önceyse, emekli olma yaşınız değişir ve daha erken emekli olabilirsiniz. Eğer 2008 yılından önce ise, emekli maaşınızda belirgin bir artış söz konusu olabilir.

Hangi Bankalardan Askerlik Borçlanması Yapılabiliyor?

Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank, Yapı Kredi ve Garanti Bankası üzerinden askerlik borçlanması yapılabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 00:31

YORUM EKLE

Popüler Haberler