Askerlik kilo şartı nedir? Kaç kilo olan askere gidemez?

Askerlikten muaf olunması için kaç kilo olunması gerekiyor? Askere gidecek olanların merak ettiği konulardan biri olan kilo konusu ile ilgili kanunlar bulunmaktadır. 3 yıl kilo nedeniyle askerliğini tecil ettirenler çürük raporu alabilmektedir.

Askerlik kilo şartı nedir? Kaç kilo olan askere gidemez?

Kaç Kilo Olunursa Askerliğe Gidilmemektedir?

Askerlik ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de kilo ve boy konusudur. Bu konular hakkında yönetmelikte net bir bilgi veya ibare yer almasa bile kilo hesaplaması şu şekilde yapılır:

Boyunuzun 1 metreden sonraki cm kısmından 3 çıkarın ve 30 ekleyin. Öneğin boyunuz 1,80 olsun 80 cm olan kısımdan 3 çıkarınca 77 oluyor ve buna 30 ekleyince 107 sonucu çıkmaktadır. Bu sonuç kilo sınırı olarak ele alınır. 108 kilo iseniz askerliğe gitmezsiniz. Askerlikten muaf olma sınırı 108 kilodur. Alt limitin ne kadar olduğu da merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Askerlikte Kilonun Alt Limiti Nedir?

Askerlikten muaf olmanız için her zaman kilolu olmanız gerekmez. Zayıf olanlarda belirli bir alt limitte ise askerlikten muaf olmaktadır. Bununla ilgili 1111 nolu Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmenliği kanunu da bulunmaktadır. Kanuna göre yine 1 metreden sonra yazılan cm kısmına 3 eklenir ve 30 çıkarılır. Bu durumda boyu 1,80 cm olan biri için hesaplama şu şekilde olur: 80 e 3 eklenir, daha sonra 83 ten 30 çıkarılır ve geriye 53 kalır. 53 kilo olan biri de askerlikten muaf olacaktır.

Her Yıl Tecil Kontrolü Yapılır

Kilolu veya zayıf olduğunuz için askerliğinizi tecil ettirmeniz mümkün. Ancak her yıl tekrar muayene edilirsiniz ve durumunuza bakılır. Her yıl bu süreç devam eder ve 3 yıl üst üste tecil ettirebilirseniz bu durum kalıcı olur ve çürük raporu alabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 08:25

YORUM EKLE

Popüler Haberler