Askerlikle ilişkisi olmadığına dair belge nereden nasıl alınır?

Askerlikle ilişkisi olmadığına dair belge nereden nasıl alınır? Vatani bir görev olan askerlikle ilgili durum belgesi çıkarmak için yapılması gerekenlere içeriğimizden erişim sağlayabilirsiniz.

Askerlikle ilişkisi olmadığına dair belge nereden nasıl alınır?

Vatani bir görev olan askerlik görevi, 21 yaşını doldurmuş bütün erkekler için yerine getirilmesi gereken bir vazifedir. Lisans veya lisansüstü eğitim alan kişiler için durum farlılık gösterse de, bütün Türk erkekleri askerliğini yapmak zorundadır. Yükseköğrenim kurumlarında lisans veya lisansüstü öğrenimini tamamlayan erkekler askerliğini kısa dönem yani 5.5 ay yapmaktadırlar. Üniversite öğrenimi görmeyen vatandaşlar ise 1 yıl boyunca askerlik vazifesini yerine getirmektedir. Erkekler için askerlik, her ne kadar vatani bir görev olsa da kariyer planlaması için zorluklar çıkarabilmektedir. Bundan dolayı da işverenler uzun vadeli personel alımlarında erkeklerin askerlik durumlarını göz önünde bulundururlar.

Ancak askerliği bir sonraki yıllara erteleyerek kariyerine başlamak isteyen bireyler, askerlikle ilişiği olmadığına dair belge almak zorundadır. Bu belgenin alınabilmesi için de birtakım işlemlerin yapılması gerekiyor.

Askerlik İlişik Belgesi Nereden Alınır?

Askerlik ilişkisi belgesi, kişinin askerlik durumunu ortaya koymaktadır. Eğer kişi askerliğini tamamlamış, muaf veya tecilliyse bütün bilgiler bu belgede yer almaktadır. İşyerleri de personel alımlarında bu belgeye önem göstermektedir.

Belge, gelişen web ortamı sayesinde e-devlet ile alınabilmektedir. Resmi web sayfasına giriş yapılarak askerlik durum araması yaptığınız zaman askerlikle olan ilişiğinizi görebilirsiniz. Aynı zamanda resmi bir belge niteliği taşıyarak iş başvurularında bu belgeyi teslim edebilirsiniz.

Tek Tip Askerlik Gelecek mi?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz haftalarda tek tip askerlik için çalışmaların devam ettiğini duyurmuştu. Basında yer alan haberlere göre, askerlik yükseköğretim eğitimi görmüş olsun veya olmasın herkes için 9 ay süreyle yapılacak. Ancak bedelli askerlik sistemi de devam edecek ve dileyen 3 ay acemi eğitimi gördükten sonra bedelli parasını yatırarak kalan 6 ayı yapmayacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 16:10

YORUM EKLE

Popüler Haberler