18 Mart 2019 Pazartesi 22:49
Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalma Şartları Nelerdir?
Takip Et:

Askerlik çağına gelen bütün erkekler, vatani görevini yerine getirmekle yükümlüdür. Ülke sathında genç askerler de profesyonel bir yaklaşım altına alınmakla birlikte, uzman çavuşluk ve asteğmen olabilmek için aranan şartlar araştırılıyor.

Asteğmen Olma Şartları Nelerdir?

Asteğmen olabilmek için adayların; 4 yıllık bir fakülteden mezun olması, 3 veya daha üzeri ortalamaya sahip olması, asteğmen olma talebinde bulunulması gerekmektedir. Dört yıllık bir fakülteden mezun olan adayların tamamı asteğmen olabilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, ihtiyaç olması halinde asteğmen alımları yapar ancak asteğmen olmayan bütün bireyler kısa dönem askerlik yapabilmektedir.

Eski TSK sistemine göre lisans mezunu olan bütün bireyler sınava tabii tutulur ve sınavda başarılı olan kişiler asteğmen olabilmektedir. Ancak sistem değişikliğiyle artık asteğmenlik için ayrı bir talepte bulunulması şartı aranmaktadır. Talebe bağlı olarak birey hakkındaki bütün bilgilerin öğrenilebilmesi için form doldurulması isteniyor. İhtiyaç olması halinde de birey asteğmen statüsünde askerlik vazifesini yerine getiriyor.

Hangi Bölümden Mezun Olanlar Asteğmen Olabiliyor?

Asteğmen alımlarında bireyin hangi fakülteden mezun olduğunun yanı sıra, hangi celp döneminde başvuru yapıldığı önem taşıyor. Çünkü alımlar tamamen ihtiyaca bağlı olarak yapılıyor. Ancak tıp fakültesi mezunlarına yönelik bir ayrıcalık tanındığı ifade edilmektedir. Tıp mezunlarının büyük çoğunluğu vatani görevini asteğmen olarak yapmaktadır.

Asteğmenlerin Ne Gibi Görevleri Vardır?

Asteğmen olan bireyler bütün birimlerde görev alabilmektedir. Doğu veya Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yapan askerler, büyük olasılıkla tim komutanı olmaktadır. Asteğmenler aynı zamanda ateş destek timinde görev alabilir, batarya timi olabilir.

Asteğmen Üniforması

Asteğmenlerin üzerine giydikleri forma, bağlı bulunan kuvvet komutanlığına göre değişiklik gösterir. Ancak standart bir asker kamuflajıdır ve rütbe omuzda tek çizgidir. Ancak acemi birliğinde özel bir uzmanlık kursunda yer alan bireylerin kamuflajının sol kısmına bröve asılmaktadır.

Asteğmen Olarak Askerde Kalınabilir mi?

Lisans mezunu olan ve asteğmen olarak görev yapan kişilerin görev süresi 12 aydır. Kıdemli başçavuş ile teğmen arasındaki asteğmenler,  eğer askerde kalmayı talep ederse teğmen olarak görevini yapabilir. Subaylar, asteğmenliği yerine getirenler, teğmenlik ise profesyonel askerlerdir. Teğmen olunabilmesi için askerlik süreniz tamamlandıktan sonra başvuru yapmanız ve gerekli sınavlardan başarı elde etmeniz gerekmektedir. Fiziksel mülakatlara tabii tutulacaksınız ve gereken şartları sağlayan birey ihtiyaç doğrultusunda görevlendirilir.

Güncel Asteğmen Maaşları

Asteğmen maaşları 2019 yılı için ortalama olarak 5750 TL’dir. Ancak sınavlarını başarıyla tamamlayıp ve teğmen olarak görev yapan kişilerin maaşları 6000 TL’den daha yükseltir. Subay maaşı çocuk sayısına göre de değişiklik gösterir. Asteğmenler, eğitime tabii tutuldukları ilk 3 ayda maaş almamaktadır. Zor bir meslek olduğu akıllardan çıkarılmamalı çünkü askerlik yalnızca maaş için yapılabilecek bir meslek değildir.

Son Güncelleme: 18.03.2019 22:49
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.