Avukatsız boşanma dilekçesi nasıl yazılır? Dilekçe örneği

Boşanmayı gerçekleştirmek için avukat şartı aranmıyor. Avukatınız olmadan da evliliğinizi sonlandırabilirsiniz. Ancak boşanma işlemlerinin sorunsuz yürümesi için bazı prosedürlerin bilinmesi ve hangi mahkemelere başvurulacağını bilmek gerekmektedir.

Avukatsız boşanma dilekçesi nasıl yazılır? Dilekçe örneği

Avukatsız Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır ?

Boşanma işlemlerini bir avukat yardımıyla çözebileceğiniz gibi avukata gerek kalmadan da evliliği sonlandırabilmeniz mümkün. Peki boşanmayı avukatsız nasıl gerçekleştirebilirsiniz ? Bunun için yazımızı okumaya devam edin…

Boşanmayı gerçekleştirmek için bağlı bulunduğunuz ilin Aile Mahkemesi’ne yazacağınız dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğer küçük bir yerde yaşıyorsanız yaşadığınız yerde Aile Mahkemesi olmayabilir. Bu durumda ise ilçenizde bulunan Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gitmeniz gerekir.  Dilekçenizi verdikten sonra yapmanız gereken eşinizle aranızda aranızda anlaşmalı boşanmalı protokolü düzenlemektir. Bu anlaşma protokolünde tüm ifadeleriniz kesin olmalı ve açık uçlu ifadelere yer vermemelisiniz. Aksi halde can sıkıcı durumlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Öneğin karşı taraf ilerleyen zamanlarda sizden hak talep edebilir.

Olay mahkeme safhasına geldiğinde ise hakim delilleri inceleyecek ve sonrasında boşanma konusunda karar verecektir. Eğer hakim boşanma kararı verirse nafaka konusu değerlendirilme konusu olacak ve eğer çocuk varsa velayet konusu gündeme gelecektir.

Anlaşmalı boşanma gerçekleştirmek istiyorsanız evliliğinizin üzerinden 1 yıl geçmiş olması gerekmektedir. Eğer avukatınız olmadan bir boşanma işlemi gerçekleştirecekseniz şu hususları bulundurmalısınız ;

Başvuru  yapacağınız mahkemenin ismi

Boşanma davası açacağınız eşinizin ve sizin kimlik numaralarınız

Avukatınız varsa onun adı ve adres bilgileri

Davanın konusu

Sebepler ( yani hangi hukuki sebeplere dayanıyor )

Mahkemeye sunulacak deliller

Talep açık ve net olmalı

Bu hususlar dava dilekçesinde yer almalı.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 14:38

YORUM EKLE

Popüler Haberler