Banka kredisi kullanırken nelere dikkat edilmeli? Madde madde kredi kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Müşteriler kredi kartlarını aldıktan sonra bazı hususları akıllarından çıkarmaktadırlar. Kredi kartları günümüzde neredeyse herkes tarafından kullanılan, bankaların bir hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenlerden bahsedeceğiz…

Banka kredisi kullanırken nelere dikkat edilmeli? Madde madde kredi kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekonomi ve iktisat teorilerine bakıldığında insanların ihtiyaçları için yapabilecekleri alışverişin sınırı yoktur. Bu yüzden kişiler öncelikli olarak kolay bir şekilde harcama yapabilecekleri bir hizmet aramaktadırlar. Bu hizmet olarak da kredi hizmetleri sunulmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu yazımızda bu hususlardan bahsedeceğiz.

Kredi Türü Belirlenmeli

Kredi kullanırken türünün belirlenmesi önem arz etmektedir. Bir ev alınacaksa konut kredisi, araba alınacaksa taşıt kredisi ya da anlık ihtiyaçlar karşılanacaksa ihtiyaç kredisi tercih edilmelidir. Bu krediler arasında faiz oranları değişiklik göstermektedir.

Çekeceğiniz Miktarı Kesinleştirin

Pek çok kişi kredi çekerken ne kadar paraya ihtiyacı olduğunu belirlemeden başvuruda bulunmaktadır. Kredi başvurusu yapılırken de fazladan çekmeyi düşünüp kenarda dursun mantığı ile hareket etmektedir. Ancak neden ihtiyacınız olmayan bir para için faiz ödeyesiniz ki? Bu yüzden tam olarak ihtiyacınız olan para tutarında kredi çekmeye özen göstermelisiniz.

Aylık Ödenebilecek Tutar Belirlenmeli

Yapılan araştırmalara bakıldığında müşteriler genellikle aydan aya ödemekte zorlanacağı miktarlarda taksit ödemeyi düşünüyorlar. Bu yanlışın yapılması ilerleyen süreçte borçların ödenememesine ve birikmesine sebep oluyor. Kredi notunun düşmesini ve kara listeye alınmayı kimse istemez herhalde. Bu yüzden her ay ödenebilecek garanti miktar belirtilmelidir.

En Uygun Vade Seçeneği Seçilmeli

Kısa vadelerin avantajı borcun bir an önce bitmesini sağlamalarıdır. Uzun vadelerin avantajı ise küçük miktarlarda cebe kısa vadede çok fazla zarar vermemesidir. Ancak uzun vadelerde elbette toplam geri ödeme miktarı bir hayli yükselmektedir. Kendi maddi imkanlarınıza göre az ya da çok vade sayısı belirlemelisiniz.

Kredi Masraflarını Araştırın

Bankalar tarafından sunulan kredilerin çoğu birbirine benzemektedir. Ancak bazı bankalar diğerlerine göre daha az kredi masrafı almaktadır. 3-5 demeden edebildiğiniz kadar kazanç elde etmeniz gerekiyor. Kimse boş yere para harcamayı istemez…

Bankalar ile görüşürken intenet bankacılığı ya da telefondan daha çok yüz yüze görüşmeyi tercih etmelisiniz. Böylesi çok daha etkili olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 21:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler