Banka Mülakatlarında En Çok Çıkan Sorular

Her bankanın kendine özgü bir mülakat şekli var. Ancak mülakatlarda sorulan bazı sorular birebir aynı ya da çok benzer. Bu soruları önceden bilip sorulara hazırlıklı gitmek mülakatın gidişatı ve sonucu açısından çok önemlidir.

Banka Mülakatlarında En Çok Çıkan Sorular

Banka Mülakatlarında En Çok Çıkan Sorular

Her bankanın yaptığı mülakatlarda kendilerine has stilleri vardır. Ancak hal böyle olsa da yine de bazı mülakat soruları değişmez ya da çok benzer olur. Bizler de bu yazımızda siz değerli okurlarımızın gireceğiniz mülakatların daha iyi geçmesini ve daha iyi yanıtlar verebilmenizi  sağlamak  için bu sorulardan bahsettik.

Genelde mülakatlar selamlaşma ile başlar ve ardından ilk soru gelir. Burayı nasıl buldunuz ?, Kendinizden bahseder misiniz ?, Çalışma deneyiminiz mevcut mu ?, neden bu bankayı tercih etmek istiyorsunuz ?, Bankamız hakkında ne biliyorsunuz ?

Bu sorulara açık,net ve doğru  yanıtlar verilmelidir.

Bu sorular mülakatın ilk beş dakikasını kapsar ve bu kısmı tanışma kısmı olarak da isimlendirebiliriz. Asıl eleyici sorular ise aşağıdaki gibi :

Bankamız için ne kadar uygun olduğunuzu düşünüyorsunuz? Başka hangi bankalara başvuruda bulundunuz ?

Mülakatın pozitif mi yoksa negatif mi geçtiğini belirtmek isterseniz, sizce nasıldır? Bu mülakata 0 ile 10 arasında bir puan verebilir misiniz?

Neden bankacılık sektörünü tercih etiniz ? Hedefleriniz var mı? Varsa bu hedeflerden bahseder misiniz?

Banka içerisinde nasıl bir katkıda bulunacaksınız ?

Bankamızın vizyon ve misyon değerleri hakkında düşünceleriniz neler ?

Banka içerisinde çalışmayı düşündüğünüz bir zaman dilimi mevcut mu? Kariyer planınız var mı? Bu kariyer planı içerisinde bankamızdaki yükselme prosedürünü uygulamak istiyor musunuz?

 Eğer benim yerimde siz olsaydınız, kendinize hangi soruları sormak isterdiniz?

Henüz çok gençsiniz, neden bankacılık sektörünü tercih ettiniz? Başka sektörlerde daha başarılı olacağınızı düşünmüyor musunuz?

Bu pozisyon için hangi niteliklerinizin güçlü/zayıf olduğunu düşünüyorsunuz?

Beni güldürmek isteseydiniz, ne yapardınız?

Ekip çalışması hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha önce ekip çalışmasına katıldınız mı? Ekip halinde tamamladığınız bir iş sonucunda başarı elde ettiniz mi? Ettiyseniz, bu başarı neydi? Sizin bu başarıdaki sorumluluğunuz nedir?

Mezun olduğunuz okul hakkında düşünceleriniz neler ? Eğitim hayatınız nasıl geçti? Okulunuzun tanınmış/tanınmamış olması sizi rahatsız ediyor mu?

Dakik bir kişi misiniz?

Eğer sizin yerinizde ben ve benim yerimde siz olsaydınız, kendinizi işe alır mıydınız? Ve kendinizi işe alma sebebiniz ne olurdu?

İşe başladıktan tam bir yıl sonra, başarıya ulaşmış olman için hangi kriterlere sahip olmak isterdiniz?

Banka içi hizmet nedir biliyor musunuz? Daha önce yararlandınız mı?

Baskı ve stres ortamındayken, nasıl mücadele ediyorsun? Sorunların üzerinden gelirken pratik çözümler üretebiliyor musun? Yaşadığın bir problem ve çözüm yolundan bahseder misin?

Bana sormak istediğiniz herhangi  bir soru var mı?

Neden bankacılık sektöründe yer almak istiyorsunuz?

1, 5 ve 10 yıl içerisinde kendinizi nerede görüyorsunuz? Hala bizimle mi çalışıyorsunuz yoksa başka bir sektörde misiniz?

Sence en zayıf yönünüz  hangisi? Bu zayıf yönü örtmek için ne yapıyorsunuz?

Hayatında yaşadığınız ya da başınıza  gelen en kötü olay neydi? Bu başarısızlık ya da kötü olay  sonucunda kendinizi nasıl hissettiniz  ve bu olay  size ne öğretti?

Çalışmadığınız  zamanlarda genel olarak ne yaparsınız?

Bankacılık sektöründe sevdiğiniz/sevmediğiniz şeyler nelerdir?

Sizi motive edecek şeyler nelerdir? Kendinizi kendini motive edebilir misiniz? Çalışma arkadaşlarınızı motive etme beceriniz nasıldır?

Sizi  bir arkadaşınıza sorsaydım, bana ne derdi?

Bir iş gününün banka içerisinde nasıl geçeceğini düşünüyorsunuz?

Öğle tatilini nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?

Bu sektörde kendi isteğinizle mi yer alıyorsunuz? Gerçekten yapmak istediğiniz iş bu mu? Yoksa başka hayalleriniz de var mı ?

Sizi  başarılı yapan şey nedir? Kendinizde başarıyı nasıl tanımlarsınız? Bu zamana kadar sizi en çok gururlandıran bir başarınızdan ve bu başarıyı nasıl elde ettiğinizden bizlere bahseder misiniz?

İlk iş gününüzde neler yapardınız? İlk iş gününüzde yapacağınız ilk şey ne olurdu?

Eğitim konusunda harcayabileceğiniz sınırsız paran olsa, kendinizi hangi alanlarda geliştirmek isterdiniz? Neden?

Risk almak konusunda nasılsınız? Risklere karşı nasıl yaklaşırsınız ? Risk almaktan hoşlanır mısınız?

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 16:26

YORUM EKLE