Bayburt'ta Bulunan Kehribar Taşı İçin Bir Çok Ülke Sıraya Girdi

Bayburt'ta bir müteahhitin uyanıklığıyla yıllardır kömür diye yakılan taşların kehribar olduğu anlaşıldı. Yetkililer bölgede en az 200 milyon metre küp kehribar olduğunu duyurdu.

Bayburt'ta Bulunan Kehribar Taşı İçin Bir Çok Ülke Sıraya Girdi

Tespih ve kolye yapımı başta olmak üzere pek çok üründe kullanılan kehribar, çok değerli bir taştır. Süper güç konumundaki pek çok ülkenin rezerv için birbirleriyle rekabete girdikleri belirtiliyor. Bayburt’un Aydıncık Köyü’nde yaşayan vatandaşlar yıllardır kömür diye yaktıkları taşı, bir müteahhit incelemeye koyuldu. Aldığı taş öneklerini İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’ne gönderen müteahhit ortaya çıkan sonuçla şaşkınlığa uğradı. Üniversite’de yapılan incelemelerin sonucunda, taşların fosilleşmiş kehribarlar olduğu ortaya çıktı.

Değerli Taşları Kömür Diye Yakıyorlardı

Bayburt’ta vatandaşların yıllardır kömür diye yaktıkları taşın kehribar olduğu ortaya çıktı. Taşların değerli olduğunu öğrenen köylüler, hemen harekete geçti ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu. Ekiplerin bölgede yaptığı incelemelerin sonucunda maddi değeri bulunan kehribarlardan en az 200 milyon metre küp olduğu aktarılıyor.

Çıkan taşların bulunduğu arazinin sahibi müteahhit Ünal Heytam Haşlak, kehribar için maden ocağı açılabilmesi için ruhsat aldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 22:56

YORUM EKLE

Popüler Haberler