Bayram İkramiyesi Evde Bakım Maaşını Kestirir mi? Evde Bakım Maaşı Alanlara İkramiye Verilecek mi?

Emekli vatandaşları ve aylık hak sahiplerinin yakından ilgilendiği konulardan bir diğeri de emekli ikramiyeleridir. Çıkarılan yeni torba yasa ile birlikte evde bakım maaşlı alan vatandaşlara bayram ikramiyesinin verilmesi konusunda meraklı sorular sorulmaktadır. Aynı zamanda bu bayram ikramiyesi evde bakım maaşlarını keser mi? Sorusu da vatandaşlar tarafından sorulmaktadır. Daha önceleri bakım maaşı alanlara ikramiye verilmiyordu fakat oluşan mağduriyetler sonucunda bu kişilere de ikramiye verilmesi durumu masaya yatırıldı. Detaylar yazımızda yer alıyor…

Bayram İkramiyesi Evde Bakım Maaşını Kestirir mi? Evde Bakım Maaşı Alanlara İkramiye Verilecek mi?

Bayram İkramiyesi Evde Bakım Maaşlarını Keser mi?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca geçen sene emeklilere Ramazan ve Kurban bayramında olacak şekilde senede 2 kere ikramiye verilmesi kararı alındı. Kanun kapsamında her sene ifadesi yer almakta fakat miktar belirtilmemiştir. Geçen sene verilen ikramiyenin miktarı 1000 TL seviyesindeydi. Bu sene ise enflasyon hesaba katıldığında ikramiyenin miktarının da çoğalacağı tahmin edilebilir.

Emekli İkramiyelerinden faydalanacak olan kapsamlar aşağıdaki bölümde sıralanmıştır.

 • SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı Emeklileri
 • Gaziler ve 1. Dereceden şehit yakınları
 • Görev ve savaş malulleri
 • Er ve erbaşlar
 • Geçici köy korucuları
 • Şampiyon sporcular
 • Gelir maaşı alanlar
 • Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı Gazileri
 • Terörden zarar görmüş siviller ile bunların hak sahipleri

Evde Bakım Maaşı Alanlara İkramiye Verilecek mi?

Görülebileceği gibi yukarıda bulunan listede evde bakım maaşı alan vatandaşlar yer almaktadır. Geçen sene verilen bayram ikramiyesinde de evde bakım maaşı alanlara ikramiye verilmemiştir. Fakat bu durum büyük tepki oluşturduğundan dolayı mecliste şuan üzerinde tartışılmaktadır. Karar çıkar çıkmaz yine sitemiz üzerinden gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Bakım Parası Alanlara İkramiyeler Ne Zaman Verilecek?

Ramazan ve Kurban Bayramlarından önce emeklilere verilmekte olan ikramiyeler gelir olarak kabul görmüştür. Toplam olarak 2000 TL 12 aya bölündüğünde 166 küsür lira aylık zam şeklinde görülmektedir. Evde bakım maaşı alabilmek için bu tutar hani içi geliri yükseltmesinden kaynaklı olarak pek çok engelli ve evde bakım maaşı almakta olan kişinin maaşları kesilmiştir. Bu durum büyük tepki toplamıştır. Engelliler Konfederasyonu bu konu hakkında birtakım değerlendirmelerde bulundu ve yapılan açıklama kapsamında evde bakım maaşının bağlanabilmesi için asgari ücretin2/3 miktarının göz önünde bulundurulmasının yanlış olduğu söylendi.

İlgili maaşlar engelli bireylerin ve bakıma muhtaç bireylerin temel ihtiyaçlarının karşılanması maksadı ile sağlanmaktadır. Bu maksatla senelik 2000 TL zam yapılıyor diye kendilerine ömür boyu sağlanmakta olan maaşlardan kesinti yapılma durumu ortaya çıkmaktadır. Bu maksatla birçok kişi mağdur durumuna düşmüştür. Olayın mahkemeye taşınması söylemlerinin çıkmasının ardından bakanlık tarafından birtakım açıklamalar yapılmıştır.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda bu mağduriyet durumunun ortadan kaldırılması için gerekli faaliyetlerin ortaya konacağı ifade edildi. Konu mecliste masaya yatırılmak üzere bekliyor. Kabul edilmesi durumunda eve bakım maaşı alan bireyler de ikramiye alabilecekler.

Yeni Torba Yasa Kapsamında Evde Bakım Maaşı

Evde bakım maaşını üvey evlatlar da içinde olacak şekilde yatak hastaları veya engelli eşi, çocukları, anne babası, torunu, torunlarının eşleri, kardeşleri, kardeşlerinin eşleri, kardeş çocukları ve bunların eşleri, kayınvalideleri ve onların eşleri, eşlerinin kardeşleri ve onların eşleri, yeğenleri, amca ve yengeleri, amca çocukları ve onların eşleri ile teyze, teyze eşi ve çocukları alabilmektedir. Evde bakım maaşı alınabilmesi için bu kişilerin engelli veya yatak hastası bakımı ile şahsen ilgilenmeleri şartı aranmaktadır. Ayrıca aşağıda sıralanan koşulların da sağlanması gerekmektedir.

 • Hastanın bakıma muhtaç olması
 • Hastanın ağır engeli olduğunun kanıtlanması
 • Hane içi kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 2/3’ünden daha az olması
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’nce Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti tarafından maaş alması uygun olan kişilere maaş verilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Miktarı

Enflasyonun artış göstermesi ile beraber asgari ücrette de zamma gidildi. Bu artış ile beraber hane içi kişi başı gelir şartı da 967, 27 TL seviyesine çıktı. Geçen sene bu tutar 847, 17 TL idi. Bu tutarın belirlenmesinde gelir testi göz önünde bulundurulmaktadır. Yapılan testin arından hane içi kişi başı gelir tutarı 967 TL’yi geçmiyor ise evde bakım maaşı bağlanabilmektedir.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 18:11

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sayın cumhurbaskan
Sayın cumhurbaskan - 3 hafta Önce

Lütfen evde bakım maaşı alanlar a bayram ikramiyesi
versin
Evdeki gelir yetmiyor

Diyar yılmaz
Diyar yılmaz - 18 saat Önce

Evde engelli bakan yakını na bakan insanların bayram yaşama ya hakkı yok demekki sonuç itibari ile bayram yeni kıyafet demek kırmızı etek kırmızı ayakkabı yada gezmek eğlenmek demek yani para demek sizin engeliniz var bayram sizin neyinize denildi bu çocuklara bize de otur işte yettiği yere kadar yetir yetmediği yerde içini çekip oturmayı da öğretti bu adalet ....Neyse Emekli amcaların teyzelerinn canları sağolsun gönüllerince gezsinler şeker toplayıp yesinler birazını da yastık altı yapsınlar kefen paramız diye ....

Fazıl Karakuş.. fkarakus449@gnail.com.
Fazıl Karakuş.. fkarakus449@gnail.com. - 1 hafta Önce

Sorum şu.. Benim %94 özürlü kardeşim var.. Eşimden ayrı yaşıyorum.. Yani boşandım..şimdi durum böyle olunca ben işe gidemiyorum. Yani kardeşime baktığım için çalışamıyorum.. Şimdi iş bu halde olunca bu emeklilik ve özürlü maaşından faydalanmak istiyorum.. Bana bu konuda yol göstermenizi rica ederim.. Teşekkür ederim..

Ahmet nur gencer
Ahmet nur gencer - 7 saat Önce

Inşahlla bu sene verilir ikramiye engelilar unutmayin sayın cumhurbaşkan

Popüler Haberler