Bayramda Eczaneler Açık Olacak mı? Nöbetçi Eczane mi Açık Olacak?

Ramazan Bayramına sayılı günler kaldı ve milyonlarca kişi bayramda eczaneler açık olacak mı ve nöbetçi eczane mi açık olacak sorularında araştırma yapmaya koyuldu. İşte İl Sıhhat Müdürlüklerinin resmi tatillerde eczaneler için belirlemiş olduğu çalışma planı.

Bayramda Eczaneler Açık Olacak mı? Nöbetçi Eczane mi Açık Olacak?

Ramazan-ı Şerif’in sona ermesine sayılı günler kaldı ve Ramazan Bayramı heyecanı hissedilmeye başlandı. Ramazan Bayramı için heyecan Türkiye genelinde yaşanıyor ve intenette en çok araştırılan konulardan bir tanesi bayram günlerinde eczanelerin açık olup olmayacağı yönünde.

Ramazan Bayramında Eczaneler Açık Olacak mı?

3 Haziran 2019 günü arife ve 4 Haziran Salı günü bayramın ilk günü sebebiyle eczaneler kapalı olacak. Ancak eczaneler resmi tatil günlerinde nöbet usulü bir programla çalışmaktadır. Yönetmelik kapsamında eczaneler resmi tatillerde en az iki personel bulundurarak saat 09.00 ila 12.00 arasında nöbette olacak.

Cumartesi ve Pazar günleri nöbet hizmetlerinin süresi 3 saat olarak belirlendi ve 09.00-12.00 arasında eczaneler açık bulunacak. İl Sıhhat Müdürlükleri, 3 saatlik nöbetin süreklilik esasına bağlı müsait olarak ve nöbetin disiplin ve anlamı bozmayacak şekilde olması gerektiği belirtiliyor. Hizmetlerin de en az iki personelle sağlanması gerekmektedir.

Eczaneler Bayramda Açık mı?

Resmi tatil günlerinde sadece nöbetçi eczaneler hizmet verecektir. Alışveriş merkezleri içerisindekiler de dahil olmak üzere eczaneler açılış ve kapanış sürelerine uymak durumundadır. Bölgede eğer birden fazla eczane bulunuyorsa, tespit edilmiş çalışma saatleri dışında yalnızca nöbetçi eczaneler hizmet vermek zorundadır. Nöbetçi eczanelerin dışındaki eczaneler ise nöbet saatlerinde hizmet veremezler.

Eczaneler arife günü yani 3 Haziran Pazartesi günü saat 13.00’e kadar açık olacak, 4-5-6 Haziran günlerinde kapalı olacaktır. 7 Haziran Cuma gününde ise yine çalışma saatleri içerisinde açık bulunacaklar.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2019, 20:45

YORUM EKLE

Popüler Haberler