Bebekler için bez parası nedir? Bez parası yardımı nasıl alınır?

Devletimiz birçok noktada vatandaşlarımıza yardım etmeye devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bebeklere bez ve mama yardımı yapılıyor. Yeni doğum yapan ailelerin yararlanabildiği bez ve mama yardımında ödenekler ilgili bankalar ya da PTT şubeleri üzerinden verilmektedir. Bu yardımda gerekli şartları yerine getiren herkese gerekli ücret ödenmektedir. 2019 SGK bez parası nasıl alınır? Bez ve mama yardımı nedir? İşte detaylar...

Bebekler için bez parası nedir? Bez parası yardımı nasıl alınır?

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK) NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu, ülkemizde bütün vatandaşlarımızın sosyal haklarını düzenleyen kurumdur. Birçok farklı kurumu bünyesinde barındırmaktadır. Milyonlarca vatandaşımıza  destek olan SGK, emekli sandığı, Bağ-Kur gibi sistemlerle vatandaşımızın yaşantısını rahatlatmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu sadece TÜrk vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Ancak yabancı uyruklu kişiler için de bazı destekler, burslar ve yardımlar vardır.

MAMA YARDIMI NEDİR?

Mama yardımı, SGK tarafından doğum yapan ailelere verilen maddi destektir. Bu parayı alabilmek için doğum yapmış ailenin gerekli belgelerse SGK'ya başvurması gerekmektedir.

BEZ YARDIMI NEDİR?

SGK tarafından yeni doğum yapmış Türk ailelere verilmektedir. Bu yardım sadece bebekler için değildir. Bazı düşkün yaşlılar için de bez yardımı yapılmaktadır. 

BEBEKLER İÇİN BEZ VE MAMA YARDIMI

Ülkemizde yeni doğan her bebeğe, bebek ve mama yardımı yapılmaktadır. Bu yardım maddi bir destek olarak verilmektedir. Uzun süreli bir yardım değildir. Süreli yardımdır. Başvuru için ailenin yeni doğum yaptığının belgeleri olmak zorundadır.

HASTALARA BEZ YARDIMI

SGK, bakıma muhtaç yaşlı insanlara da bez yardımı yapmaktadır. Başvuruyu hastanın kendisi ya da hastaya bakan kişi yapmalıdır. Belli bir yaş sınırı yoktur.

BEZ YARDIMI ÜCRETİ NE KADAR?

Ülkemizde yeni doğan bebeklere bez yardımı yapılmaktadır. Bez yardımı, 2019 yılında 255 TL olarak belirlenmiştir. Her geçen sene zamlanan bu ücret şu an için 255 TL olarak hesaplanmaktadır.

BEZ PARASI KAÇ AYDA BİR ALINIR?

Ülkemizde her bebek için bez yardımı yapılmaktadır fakat vatandaşlarımız bez yardımının ne kadar sürdüğünü merak etmektedir. Bez yardımı her yeni doğana 2 ay boyunca verilmektedir. SGK üzerinden verilen para 2 ay süre ile verilmektedir.

SGK BEZ YARDIMI BAŞVURUSU

SGK'ya bez yardımı için başvuru yaparsanız en az 15, en fazla 30 gün içerisinde sonuçları öğrenebilirsiniz. Bu süre içerisinde bütün başvurular değerlendirilmeye alınır. Ardından SGK kimlerin bez yardımı alıp almayacağına karar verir ve kura sonuçlarını açıklar.

SGK BEZ PARASI SORGULAMA

SGK, bez yardımı için başvuruları toplar. Ardından bu başvuruları incelemeye alır. Bez yardımı kazanan kişileri ise  www.turkiye.gov.tr adresinden duyurulur.  Sorgulama ayrıca e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Vatandaşlar genellikle e-devlet üzerinden sorgulama yapmaktadır.

BEZ PARASI BAŞVURU EVRAKLARI

SGK, başvuru konusunda bazı belgeler istemektedir. Bez parası konusunda gereken evraklar şunlardır;

 • Doğum belgesi
 • Yeni doğan bebeğin Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi

Hasta için bez yardımında gereken evraklar;

 • Sağlık raporu
 • Hastanın Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı

BEZ PARASI İÇİN EK EVRAKLAR

 • Reçete (bez için)
 • Ürün faturası – fişi (bez için)
 • Bakıcı bilgileri
 • C. Kimlik fotokopileri
 • Bakıcı kimlik fotokopisi
 • İkametgah
 • Vesikalık fotoğraf

HASTA İÇİN HEYET RAPORU GEREKLİ Mİ?

Hasta için bez yardımı almak gerekiyorsa doktor onaylı bir rapor alması gerekmektedir. Heyet raporu şart değildir. Hasta kişi heyete başvurmadan sadece doktor onayı ile bu yardımdan yararlanabilir.

Reçete ile alınan hasta bezlerinin adedi bu yardım için gerekli bir bilgidir. Aylık paketler halinde satılan hasta bezlerinin reçetede ayrıntılı olarak gösterilmesi gerekmektedir. 1 aylık ya da 2 aylık olarak belirtilecek olan hasta bezlerinin yanında toplam kaç adet bez olduğunu gösteren ibare de yer almalıdır.

HASTA BEZİ BAŞVURU BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Bu belge Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından temin edilmektedir. SGK'nın resmi intenet sitesinden de almak mümkündür. Bazı durumlarda SGK, başvuru hakkında dilekçe de isteyebilir.

YENİ DOĞAN BEBEĞE BEZ YARDIMI

SGK, bebeklere yaptığı bez yardımını doğumdan sonra yapmaktadır. Bunun için yeni doğan çocuğun kimliği gereklidir. Çocuğunuz doğduğunda ona kimlik çıkarmalısınız. Ölü doğan bebekler için bu yardım yapılmamaktadır. Yalnızca yenş doğan ve yaşayan bebekler için yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 02:05

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayse. Kaya
Ayse. Kaya - 7 ay Önce

Benim. Esim. Ceza evinde. Yardim istiyom lutfen kiss. Yok. Bana yardim. Etsinnn