Bedelli Askerlik 4. Celp Dönemi Tarihleri Hakkında Yetkili Ağızdan Beklenen Açıklama!

Bedelli askerlik başvurularının sona ermesi ile birlikte paraları yatıran yüzbinlerce kişi tarafından merak edilen soruya Milli Savunma Bakanı Akar cevap verdi. Akar Bedelli Askerlik 4. Celp Dönemi eğitim yerlerinin en geç aralık ayının başında tamamen açıklanacağını belirti.

Bedelli Askerlik 4. Celp Dönemi Tarihleri Hakkında Yetkili Ağızdan Beklenen Açıklama!

Bedelli askerlikte toplamda 633 bin 844 askerlik görevini yerine getirmemiş vatandaşın müracaatı tamamladı.  Geçtiğimiz Pazar günü başvuru işlemlerinin sona ermesi ile birlikte  birçok başvuru sahibi bedelli askerlikte 4. celp dönemi tarihlerinin ne zaman olacağını merak etmeye başladı. Konu hakkında yüzbinlerce kişi bilgi almaya çalışırken resmi açıklama Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan gecikmeden geldi. Bakan Akar, "(Bedelli askerlik) 4. Celp Dönemi Eğitim tarihleri ve eğitim yerleri en geç aralık ayının başında tamamen açıklanacak" diyerek merakı giderdi.

BAKAN AKAR'IN BEDELLİ ASKERLİK EĞİTİM TARİHİNE DAİR AÇIKLAMASI ŞU ŞEKİLDE OLDU:

Hulusi Akar,  "Bedelli askerlikte 633 bin 844 vatandaşımız müracaatlarını tamamladı, paralarını yatırdı ve eğitim konusunda planlamaya dahil edildi. Bedelli askerlik eğitim tarihleri ve eğitim yerleri en geç aralık ayının başında tamamen açıklanacak." diye açıklama yaptı.

ASKERLİK HİZMETİNDE TEK TİP SİSTEMİNE Mİ GEÇİLECEK?

Hulisi Akar geçtiğimiz günlerde yaptığı askerlik açıklamaları ile askerlik hizmetinde en çok konuşulan konular olan bedelli askerlik, döviz ile askerlik, 6 ay askerlik, asteğmenlik, üsteğmenlik konularının tek zeminde toplanacağını belirtmişti. Burdan da anlaşılacağı gibi tek tip askerlik hizmeti üzerinde yeni çalışmaların yapıldığıdır.

Milli Savunma Bakanlığı'nın 9 aylık tek tip askerlik sistemi üzerinde çalıştığı haberleri de gündemde konuşulanlar arasında. 9 aylık askerlik hizmetinin 3 ayı temel zorunlu ve temel askerlik eğitimi olacak kalan 6 ay için ise bedel ödenebilecek. Ödenecek bedel her yıl belirlenecek ve ona göre ödemeler yapılcak. Doktor, öğretmen, hakim ve sporcu gibi nitelikli meslek sahipleri hangi dönemde askerlik yapacakları tercih hakkı olacak ve kendi meslek gruplarına uygun görevlerde askerlik sürelerini tamamlayacaklar.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 22:55

YORUM EKLE

Popüler Haberler