Bedelli Askerlik Sülüs Kağıdı Ne Zaman ve Nereden Alınır? Bedelli Askerlik İçin Sevk Kağıdı Alma

Sülüs yani sevk kağıdı, içerisinde askerlik hizmetini yapacak olan kişinin ne zaman teslim olacağı gibi bilgileri bulunduran belgedir. Haberimizde bedelli askerlik için nasıl sülüs kağıdı alınacağını inceledik.

Bedelli Askerlik Sülüs Kağıdı Ne Zaman ve Nereden Alınır? Bedelli Askerlik İçin Sevk Kağıdı Alma

Askerlik hizmetine alınan kişilere sevk kağıdı diğer bir adıyla sülüs kağıdı verilir. Sülüs kağıtlarında:

-Teslim olunacak askerlik şubesi,

-Celp dönemi,

­Celp grubu,

-­Sevk tarihi,

-Sevk başlangıç tarihi,

-Sevk bitiş tarihine dair bilgiler yer alır.

Ayrıca bedelli askerlik sevk belgelerinde; askere ödenecek olan yol ve iaşe masrafları da yer alır. Bir bedelli sülüs öneği aşağıdaki gibidir.

Bedelli Askerlik Sülüs ile ilgili görsel sonucu

Bedelli Askerlik İçin Sevk Kağıdı Alma

Bedelli askerlik için sülüs kağıdı e-Devlet yoluyla alınır. E-devlet sistemine giriş yapılmasının ardından, Milli Savunma Bakanlığı bölümünden ilgili bölüme ulaşılabilir. Bedelli askerlik için sülüs belgesi sadece 1 defa verilir. İkinci kez sülüs belgesi alınamaz.

Bedelli yükümlüler için sülüs kağıdı askerlik yerleri açıklandıktan sonraki 3 veya 4 gün içerisinde alınabilir. Bu süreç e-Devlet’ten takip edilebilir. Sülüs belgesini almadan askerlik adresine teslim olmak mümkün değildir. Bundan dolayı sevk belgesinin ilgili birliğe teslim olmadan birkaç gün önce alınması gerekir.

Sülüs belgesi alındıktan sonra birliğe teslim olmak gerekir. Teslim tarihi sülüs belgesinde belirtili. Bu tarihte veya öncesinde birliğe teslim olmak gerekir.

Sülüs belgelerini alan kişiler belirtilen tarih sonrasında kışlaya teslim olamazlar. Bu durumda asker kaçağı sayılırlar. Eğer askere gidemeyecek bir durum oluşursa, bu durum yetkililere bildirilmelidir. Gerekli şartlar sağlanırsa sülüs tarihi bir sonraki celp dönemine ertelenebilir. Bu nedenle sülüs belgelerinin düzenlendiği tarihle teslim olma tarihi arasında bir haftalık bir süre bulunur.

Sevk Başlangıç ve bitiş Tarihi

Belgede belirtilen sevk başlangıç tarihi, yükümlünün birliğe teslim olma tarihidir. Sevk bitiş tarihi ise, yükümlünün birliğine teslim olması için belirtilen son gündür. Askerlik sülüs belgelerini allan kişilerin belirlenen tarihler arasında askere teslim olması gereklidir. Bütün sevk işlemleri e-Devlet veya askerlik şubelerinden yapılabilmektedir.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 02:18

YORUM EKLE

Popüler Haberler