betgram betgram setrabet

İstanbul
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
09 Kasım 2019 Cumartesi 14:09
Bekçi Maaşları ne kadardır? 2019 Çarşı ve mahalle bekçisi maaşları

Bekçi, bir alan ya da bölgenin güvenliğini sağlama görevini yerine getiren kişidir. Bekçiler jandarma ve polislerin yardımcı pozisyonunda bulunur. Son zamanlarda işsizlik sorununun artmasıyla birlikte çarşı ve mahalle bekçiliğinde artış görülmektedir. İnsanların bekçiliğe yönelmesinin ardından bekçi maaşlarının ne kadar olduğu merak edilmeye başladı. 2019 Çarşı ve mahalle bekçisi maaşlarını sizler için araştırdık.

Bekçilik, İçişleri Bakanlığı bünyesinde istihdam yaratmak ve güvenlik sağlamak amacıyla ön plana çıkmaktadır. Bekçi olmak isteyen kişiler Emniyet Genel Müdürlüğü’ne (EGM) bağlı Polis Akademisine başvurmalıdır. Başvuran adaylar işe alım için değerlendirme sürecine girerler. Polis Akademisi’nin resmi intenet sitesinde bekçi adayları için il kontenjanları ve başvuru şartları yayımlanır. Bekçi adayları, Polis Akademisi’nin sitesinden başvurularını yapabilirler.

Bekçi adaylarının başvuruları değerlendirme sürecinden geçtikten sonra, onay verildiği takdirde bekçiler belirlenen görev yerinde işine başlayabilir. Bekçilerin maaşları; eğitim durumuna, kademesine, derecesine, görev yerine ve kişinin medeni haline bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Bekçiler ne kadar maaş alır?

Bekçilerin maaşları, yıllık enflasyona oranına göre eğitim ve aile durumuna, görev yerine göre farklılık gösterir. Eğitim durumuna göre 2019’un ikinci yarısı için bekçi maaşları şu şekildedir:

-İlkokul mezunu 4.302 TL

-Lise mezunu 4.302 – 4.455 TL

-Ön lisans mezunu 4.357 TL

-Lisans mezunu 4.404- 4657 TL maaş alır.

Aile durumuna göre bekçi maaşları ne kadar olur?

Bekçilerin ailesinde çalışan eş ve çocuk durumuna göre, bekçilere ek ücretler verilir. Eşi çalışmayan bekçilere aylık ek ödeme olarak 278 TL verilirken eşi çalışan bekçiler bu ödenekten yararlanamaz.

Çocuk durumuna göre bekçi maaşı ne kadar olur?

Bekçilerin maaşları çocuk durumuna göre değişiklik gösterir. 72 aydan küçük çocukları olan bekçiler; 65,2 TL çocuk yardımı alırken 0-6 yaş arası iki çocuğu olan bekçiye 130 TL ek ödenek verilir. 72 aydan büyük çocuklar için ise bekçilerin maaşlarına 32,6 TL ekleme yapılır.

Çarşı ve mahalle bekçisi nedir?

Bekçiler; park ve bahçeler, toplu taşıma araçlarının peronları, cadde ve sokakların güvenliğini sağlamakla görevlidir. Çarşı ve mahalle bekçisi görevli olduğu çarşı ve mahallenin güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Her il ve ilçe, belediye sınırları içerisinde çarşı ve mahalle bekçi teşkilatı kurmak zorundadır. Çarşı ve mahalle bekçi teşkilatı, en büyük mülkiye amirin emrinde görev yapar. Bu bekçiler, silah taşımak ve gerekli durumlarda kullanmak gibi yetkilere sahiptir.

Nasıl bekçi olunur?

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Polis Akademisinin vermiş olduğu kontenjana göre bekçi olunur. Bu kontenjanı İçişleri Bakanlığı belirler. Kontenjan ile birlikte bekçilik için alım yapılacak yerler belirtilir. Polis Akademisi’nin yaptığı ilanlar kapsamında uygun olduğunu düşünen adaylar e-Devlet şifresi ile birlikte Polis Akademisi’nin sitesine giriş yaparak başvuruda bulunabilirler. Bekçi adayları, sınav şekli ve usulleri İçişleri Bakanlığınca düzenlenen yazılı bir sınava tabii tutulur.  Yazılı sınavda başarı gösteren bekçi adayları, fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat aşamasına gönderilirler. Bu sınavlardan alınan puanların ortalaması adayların başarı yüzdesini oluşturur. Başarı yüzdeleri bekçi adaylarının işe alımında çok önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda bu başarı yüzdeleri tek başına yeterli değildir. Bunun yanı sıra adayların, bekçilik alım şartlarına uyum sağlaması şartı vardır. Eğer bekçi adayı, sınavda başarı gösterdiği halde başvuru şartlarında ki herhangi bir maddeye uyum sağlamıyorsa göreve başlayamaz.

Bekçi olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen vatandaşların şu şartlara uygun olması gerekir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-En az ilkokul mezunu olmak

-Askerlik görevini gerçekleştirmiş olmak

-30 yaşından büyük olmamak

-En az 1,67 cm boyunda olmak

-Beden kitle endeksinde 18 ile 27 aralığında olmak

-Başvuru yapılan ilde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak

-Görev yapmaya engel olabilecek bir sorun olmadığına dair belirlenen sağlık kuruluşlarından raporla onay almak

-Ağır hapis ve 6 aydan fazla hapis veya af çıkması durumlarında bile zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak ya da yüz kızartıcı başka bir suçtan dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak

-Türk toplumu nezdinde; kötü şöhretli tanınmamak

-Kamu haklarından mahrum olmamak

-Kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası almamak

Çarşı ve mahalle bekçisinin görevleri nelerdir?

Belirtilen sınırlarda karakol amirleri tarafından o bölgede görev yapacak olan bekçilerin isim ve soyisimleri belirlenir. Bekçilerin görev yerleri belirlenirken evinin olduğu mahalle dışında başka bir mahalle verilmesine dikkat edilir.

Bekçiler geceleri suç işlenmesini önlemek için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kolluk faaliyetlerini yürütmekle görevlendirilen kişilerdir. Bekçilerin olaylı bir yerde polisler gelene kadar olaya müdahale etme, protesto olduğu zaman polisler gelene kadar halkı yatıştırma gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır. Buna ek olarak:

-Bir kimsenin can, mal ve ırzına yönelik saldırı ve tehditleri önlemek, gerekli durumlarda saldıranları yakalamak

-Suç işlenirken ya da işlendikten sonra delilerin toplanmasına yardımcı olmak

-Kamu düzen ve güveni bozacak şekildeki gösteri, yürüyüş ve karışıkların yapılmasına karşın kolluk kuvvetleri gelene kadar önleyici tedbirleri almak

-Adli kolluk işleriyle alakalı olaylarda, delillerin kaybolmasını önlemek ve olay yerinin aynı şekilde muhafaza edilmesi için gerekli tedbirleri almak

-Uyuşturucu, kumar ve fuhuş gibi zararlı işlerin yapıldığı halka açık yerleri, halkın huzurunu bozanları, olay çıkaracak derecede sarhoş olup başkalarını rahatsız edenleri, trafiğe mani olanları, doğal afet ve tehlikelerle ilgili ön bilgileri en kısa zamanda polis, jandarma ve itfaiye teşkilatına haber vermek

-Yolda hastalanan, kazaya uğrayan, düşüp kalan ve yardıma muhtaç olanları tespit etmek

-Bir semt, yer, yol, sokak veya şahıs sormak için yardım isteyenlere gerekli bilgiyi vermek

-Büyük tehlike arz eden yangın ve su baskını gibi afetlerde mahalle sakinlerine anında bilgi vermek, sakinleştirmek, görevli ekipler gelinceye kadar yerinde ve gerekli önleyici tedbirleri almak

-Bulaşıcı ve salgın insan ya da hayvan hastalıklarını belediye ile en yakın kolluk kuruluşuna haber vermek

-Elektrik, su, hava gazı, kanalizasyon gibi belediye alt yapısına bağlı tesislerin arıza durumlarında ilgili ekipleri uyarmak

-İzinsiz inşaat ve tamirat yapanları, sokakların mevcut durumunun bozulmasına neden olacak işler içerisindekileri en yakın kolluk kuruluşuna bildirmek

Bekçilerin çalışma saatleri nelerdir?

Bekçilerin çalışma saatleri ve maaşları, görev yapılan yer ve kişinin eğitim durumuna göre değişiklik gösterir. Bekçiler, devlet kadrolarında istihdam edilmiş olmalarına rağmen çalışma şartları ve çalışma usulleri özel yönetmelik kapsamında belirlenmiştir. 772 numaralı Mahalle ve Çarşı Bekçileri yasasına göre; Bekçilerin çalışma saatleri gün ışığıyla doğru orantılıdır.

 Mahalle ve caddelerde gecenin kartalları olarak tanınan bekçiler, genellikle güneşin batışından doğuşuna kadar olan süre içerisinde, geceleri görev yaparlar. Bekçilerin çalışma saatleri gizli tutulmak şartıyla mülkiye amirleri tarafından belirlenir. Fakat bekçilerin saat 18.00’den 06.00’ya kadar çalıştığı bilinmektedir. Mülkiye amirleri tarafından belirlenen saatler her 2 ayda bir bekçiler ile paylaşılır. Bekçiler, güvenlik veya kamu düzeni bakımında gerekli görüldüğü takdirde vali ve kaymakamın vereceği emirlerle gündüz saatlerinde de çalışabilirler. Dönemsel olarak esnek çalışma saatleri de bulunan bekçilerin izin günleri mülki amirlerince belirlenir.

Son Güncelleme: 09.11.2019 14:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler