Bekçiler GBT Kimlik Kontrolü Yapabilir Mi? Bekçi Yetkileri

Sokakların güvenliğini sağlamak için binlere bekçi illerde görevlendirildi. Bekçilerin kimlik kontrolü yapması vatandaşların tepkisini çekmişti. Bekçiler GBT kimlik kontrolü yapabilir mi? Kanunda da belirtildiği üzere bekçiler, bölgelerinde şüpheli buldukları kişilerin GBT kimlik kontrolünü yapabilirler.

Bekçiler GBT Kimlik Kontrolü Yapabilir Mi? Bekçi Yetkileri

Özellikle yüksek nüfusa sahip iller başta olmak üzere, çoğu ilde bekçi alımları yapıldı. Şimdiye kadar sokakların güvenliği en iyi şekilde sağlayan çarşı ve mahalle bekçilerinin, vatandaşların kimliklerini alarak GBT kontrolü yapma yetkileri vardır. İlk başlarda bekçilerin merkeze bildirmesiyle yapılan GBT kontrolleri, şu anda bekçilerin telefonlarındaki uygulamalar sayesinde daha hızlı yapılabiliyor.

Bekçiler Kimlik Kontrolü Yapabilir Mi?

Bekçilerin sokaklara inmesiyle birlikte yapılan kimlik kontrollerinden pek çok vatandaş rahatsız olmaktaydı. Bekçilerin kimlik kontrolü yapamayacağına dair açıklama yapılması beklenirken bir duyuru yapıldı ve duyuruda 16. Madde belirtildi. Bu maddeye göre bekçilerin görev yaptıkları bölgelerde şüphelendikleri kişileri takip edebilme ve GBT kontrolü yapabilme yetkileri var. Ayrıca çarşı ve mahalle bekçileri polislerle aynı yetkilere sahipler.

Bekçilerin yaptıkları kimlik kontrollerinde yaklaşık on bin şüpheli yakalandı ve yakalanan şüphelilere polislerden önce müdahale edildi. Asayiş yetkileri olan bekçiler şüpheli buldukları kişilerin kimlik kontrollerini yapabilir, şüphelendikleri kişiye kelepçeleyebilir ve polisler gelene kadar olay bölgesinde tutabilir.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 03:31

YORUM EKLE

Popüler Haberler