Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği ve 2019 Bekçi Alımlarında Aranan Sağlık Şartları Nelerdir?

Bekçi alımları için Sağlık Yönetmeliği'nde yer alan hükümlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bekçi alımları için başvuracak adayların sağlık konusunda yeterlilik göstermesi gereken şartlar ve başvuru yapacakların bilmesi gereken detaylar içeriğimizin devamında yer almaktadır.

Bekçilik İçin Sağlık Yönetmeliği ve 2019 Bekçi Alımlarında Aranan Sağlık Şartları Nelerdir?

Bekçilik mesleği son yıllarda aktif olarak yeniden hayata geçti. Bekçi olarak istihdam edilmek isteyen binlerce kişi bekçilikle ilgili araştırma yapmaya başladı. İlkokul mezunlarının da bekçi olabileceğine yönelik açıklamanın yapılmasıyla birlikte kamu personeli olmak isteyen pek çok kişi harekete geçti. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan bir meslek olması sebebiyle bu anlamda yoğun bir ilgi söz konusu.

Bekçi olmak için yoğun bir talep var ve bundan dolayı da adaylarda birtakım şartlar aranmaktadır. Çarşı ve mahalle bekçiliği olarak 2 dala ayrılan bu meslekte ilkokul mezunları da yer alıyor. Ancak EGM bünyesindeki diğer bütün meslek gruplarında en az lise mezunu şartı aranıyor.

Bekçilik İçin Sınav Düzenlenmektedir

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen bireyler özel bir sınava tabii tutulmaktadırlar. Bekçilik için KPSS veya YKS şartı aranmamaktadır. Adaylar 100 soruluk sınava girerek aldıkları puana göre değerlendirmeye alınırlar. Yazılı sınavda başarılı olan kişiler sözlü mülakatta da başarılı olması halinde kadro boşluğuna göre atanmaktadır.

Bekçi Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Bekçi olmak isteyen vatandaşların yaş, sağlık ve boy-kilo oranını sağlaması gerekmektedir. Bireylerin görevlerini yerine getirmesine engel teşkil edecek bir rahatsızlığı bulunmaması gerekir. Görevli doktorlar adayların istihdam edilip edilmeyeceğiyle ilgili raporu düzenleyip onar.

Bekçi olmak isteyen adayların tam teşekküllü hastanelerin herhangi birisinden rapor alması gerekmektedir. Aday alımlarında sağlık durumları da göz önünde bulundurulur ve sağlık sorunları başvuru öncesinden giderilmiş olmalıdır.

T.C. kimlik numaralarıyla başvuru yapacak bireylerin giriş raporundaki bütün bilgileri eksiksiz olarak doldurmalıdır. Bir sonraki adımda ise adayların bütün vücut organları ve fonksiyonları tespit edilir. Muayeneler tamamlandıktan sonra uzman hekimler muayene sonucu oluşturur.

Raporda yer alan kararlar ve teşhisler doldurulmalı ve hastalığın yer aldığı bölgeye de raporda yer verilmelidir. Sağlık problemi bulunmayan kişiler için ise doktor tarafından ‘’sağlam’’ yazılır.

Sağlık raporu ilgili kurum ve kuruluşlara iletildikten sonra oluşturulan komisyon bireyi inceler. Uygunluk taşıyan bireyler için usulen incelenmiştir ibaresi yazılır ve adayın eğitim alacağı kurum onay işlemlerini tamamlar. Başvuran kişinin eksiklikleri giderilmemiş ise usulen uygundur ibaresine yer verilmez. Bunu için komisyonun raporu incelemeye tabii tutmalıdır.

Eğer kişi daha önce rahatsızlık geçirmiş ise bunu eğitim göreceği kuruma bildirmelidir. İletilen belgeler daire başkanlığına teslim edilir.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2019, 23:45

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kaya c
Kaya c - 3 ay Önce

1 yaşında PDA amaliyati oldum bir sorun olurmu

Serdar akbulak
Serdar akbulak - 2 ay Önce

Apandisit ameliyatı oldum ön sağlıkta elenirmiyim.

Abdullah
Abdullah - 2 ay Önce

Merhaba cagri merkezinde calisiyorum kullaktan rahatsizlik raporu aldigimda bekciligi etkiler mi

ali veli
ali veli - 2 ay Önce

29 nisanda afyonda girdik saglik elemesine sonucu nasik ogrenirim

Popüler Haberler