Berat Kandili Ne Zaman? Hangi Güne Denk Geliyor? 2019 Berat Kandili Önemi

Ramazan ayına sayılı gün kalması sonrasında tüm Müslümanları yürekleri manevi duygular ile dolmaya başladı. Müslümanlar için önemli olan günlerden bir diğeri de Berat Kandilidir. Peki 2019 senesinde Berat Kandili Ne Zaman? Berat Kandilinde Müslümanlar dua ederler ve ibadetlerini fazlalaştırırlar. Peki Berat Kandili Hangi Güne Denk Geliyor? İşte Berat Kandili hakkında bilinmesi gerekenler…

Berat Kandili Ne Zaman? Hangi Güne Denk Geliyor? 2019 Berat Kandili Önemi

Berat Kandili Ne Zaman? Hangi Güne Denk Geliyor?

Müslümanların en kutsal günlerinden biri olarak karşımıza çıkan Berat Kandili Şaban ayının 14. Gününü 15. Gününe bağlayan gece idrak edilmektedir. Berat kandili 2019 senesinde 19 Nisan gecesine denk gelmektedir.

Berat Ne Anlama Gelir?

Berat, Arapça’da temizlenmek anlamında kullanılmaktadır. Berat Kandili diğer bir ismi ile Rahmet Gecesi olarak anılmaktadır.

Kur’an-ı Kerim’de ise berat kelimesi iki yerde geçmektedir. Suçsuzluk, kurtuluş belgesi (Kamer, 54/43) ve müşriklerle her türlü ilişkiyi kesme, onlardan uzak durma (Tevbe, 9/1) anlamlarıdır. Hadislerde genel olarak günahlardan arınma, bir işi ya da zümreden uzak kalma anlamında kullanılmaktadır.

Berat Kandili Önemi

Berat Kandilinde amel defteri yazılmaktadır ve edilen dualar kabul edilmektedir. Tüm günahların affedildiği bu gecede amel defterine, kimle evleneceğimize, sene içinde olan olaylar, ölümler ve doğumlarla alakalı her şey bu gece yazılmaktadır. Bu yüzden Berat Kandilinde uzun uzun dua edilmesi gerekmektedir.

Aşağıdaki kısımda Berat Kandili’nde sevilenlere, akrabalara ve yakınlara gönderilebilecek mesajlar yer almaktadır. Sizlerde hoşunuza giden mesajları çevrenizdeki insanlara gönderebilirsiniz.

  • Allah gönlünüzden geçen her duayı hakkınızda hayırlı ise kabul etsin. Amin! Hayırlı kandiller...
  • Size karanfilin sadakatini, sümbülün bağlılığını, menekşenin tevazusunu, lalenin gururunu, leyleğin saadetini versek, bize de dua eder misiniz? Kandiliniz mübarek olsun…
  • Yüreklerin bir attığı duaların gökyüzüne yükseldiği mübarek Berat Kandilinizin hayırlara vesile olmasını ve ömrünüzün sağlık, huzur ve iman dolu geçmesini dilerim.
  • Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.
Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2019, 12:18

YORUM EKLE