Berat Kandilinde hangi dualar edilir, hangi ibadetler yapılır?

Berat Kandili İslam alemi için önemli günlerden birisidir. Bu gecenin ibadetle geçirilmesi uygundur.Berat Kandilinde hangi dualar edilir, hangi ibadetler yapılır? Detaylar haberimizde yer alıyor..

Berat Kandilinde hangi dualar edilir, hangi ibadetler yapılır?

Berat Kandili 2020 yılında 7 Nisan gününe denk geliyor. Berat Kandili Müslüman alemi için önemli günlerden birisidir ve bu gün ibadetler yapılarak geçirilmelidir. Peki Berat Kandiline özel yapılması gereken dua ve ibadetler hangileridir?

Bu gecede akşam namazının ardından Yasin okunmalıdır. 3 kere Yasin okunmalı ve aralarda ise Berat duası okunmalıdır. Her okuyuşta farklı bir niyet edinerek okunması uygundur. Ayrıca peygamberimiz bu gecede af dileyerek saidler defterine yazılmayı istemiştir.

Berat Kandili Duası

 

Berat Kandili Duasının Anlamı

“Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

Allah’ım, ey ihsân ve ikram sahibi olan ve kendisine ihsan edilemeyen, ey Celâl ve İkrâm Sahibi, ey lutfu ve ihsânı bol olan, Sen’den başka ilâh yok, sen kendisine ilticâ edenlerin yardımcısı, kendisine sığınanlara emân veren, korkanların kendisinde emniyete kavuştuğu yüce zât’sın.

Allah’ım! Beni katında, Ümmü’l-Kitâb’da şakî/kötü veya mahrûm veya kovulmuş veya rızkı dar olarak yazdıysan, Allah’ım fazl u ihsânınla kötülüğümü, mahrûmiyetimi, kovulmamı ve rızkımın az olmasını sil, beni katında, Ümmü’l-Kitâb’da saîd/iyi, rızkı bol ve hayırlara muvaffak olan bir kulun olarak yaz. Şüphesiz Sen Rasûl’ünün lisânı üzere indirilen Kitâb’ında bir söz buyurdun ve Sen’in sözün haktır:

«Allah dilediğini siler, (dilediğini de) sâbit bırakır. Ümmü’l-Kitâb (Ana Kitâb) O’nun yanındadır.»(er-Ra’d, 39)

İlâhî! En büyük tecellin ile «Her hikmetli işe kendisinde hükmedilen»(ed-Duhân, 4) ve kesin karar verilen mübarek Şa’bân’ın yarısı gecesinde, bizden bildiğimiz, bilmediğimiz ve Sen’in bildiğin bütün belâları uzaklaştır. Şüphesiz Sen en yüce ve en keremlisin. Allah, Efendimiz Muhammed’e, âline ve ashâbına salât u selâm eylesin!” (Bkz. Ali el-Müttakî, no: 5090)

Önemli manşetler ve kritik haber başlıkları burada! Haberport mobil uygulamasını şimdi telefonunda indir!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Facebook Grubumuza Katılarak en yeni haberlerden ilk sen haberdar ol! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 22:30

YORUM EKLE

Popüler Haberler