Berat Kandili’nin anlam ve önemi nedir? Berat gecesi yapılacak dua ve ibadetler

Müslümanlar açısından mübarek günlerden biri olan Berat Kandili’nin anlam ve öneminin herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir. Peki Berat Kandili’nin anlam ve önemi nedir? Bu yazımızda Berat gecesi yapılacak dua ve ibadetlerden bahsedeceğiz. İşte yapılması gerekenler...

Berat Kandili’nin anlam ve önemi nedir? Berat gecesi yapılacak dua ve ibadetler

Berat Kandili Şaban ayının 15. Gecesine denk gelmektedir. Berat’ın sözlük anlamına bakıldığında, bir zorluktan kurtulmak ve beri olmak anlamı karşımıza çıkmaktadır. Diğer yandan bu gece Leyle-i Mübareke olarak da bilinmektedir. Bu kelimenin anlamına bakıldığında ise bereketli gece anlamı karşımıza çıkar.

İslam inancında Berat kırılan kalplerin onarılması ve dargınlıkların sona ermesi olarak nitelendirilmektedir. Diğer yandan Berat Kandili Ramazan’ın müjdeleyicisi olarak da bilinmektedir. Berat Kandili 2020 senesinde 7 Nisan Salı gününe denk gelmektedir.

Berat Gecesi’nin 5 özelliği aşağıdaki kısımda sıralanmıştır.

  • Bütün hikmetli işlerin ayırımına başlanması.
  • Bu gecede yapılacak ibadetlerin diğer vakitlere nispetle kat kat sevaplı olması.
  • İlahi rahmetin bütün alemi kuşatması.
  • Allah’ın af ve bağışlamasının coşması.
  • Peygamberimiz (s.a.v)’e tam bir şefaat yetkisinin verilmiş olması.

Berat Kandili’nin Anlam ve Önemi

Berat Kandili’nde Müslümanların günahlarından kurtuldukları ve ilahı bağışlanmaya ermeleri umulmaktadır. Bu gecenin ibadet ile geçirilmesi oldukça önemlidir.

Berat Gecesinde Neler Yapılmalı?

Berat gecesi ile ilgili şunlar buyrulmuştur;

  • “Şaban ayının 15. gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünü oruç tutun. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ (Keyfiyeti bizce meçhul bir halde) dünyaya en yakın göğe inerek (o andan) fecir oluncaya kadar: “Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir bela ile) mübtela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu?” buyurur.” (İbn Mâce, H. no: 1388)
  • “Bu gece Şaban’ın 15. gecesidir. Allah Teâlâ bu gecede Beni Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları Cehennem’den kurtarır. Ancak kendisine şirk koşanların, Müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, gururlu ve kibirlilerin, ana-babasına asî olanların ve içki içmeye devam edenlerin yüzüne bakmaz.” (Buhârî, et-Tergîb ve’t-Terhib, II, 118)

Mahmud Sami Ramazanoğlu Hazretleri Dualar ve Zikirler isimli kitabında Berat gecesi ile ilgili şunları söylemiştir;

  • “Şa’ban-ı şerîfin onbeşinci, Berât gecesi akşam namazından sonra üç kere Yasin sûresi ve her birinin sonunda bu Berât duâsı okunacaktır. Birinci Yâsin-i Şerîften sonra bu duâ okunurken Allah’ın saîd kullarından olmak niyyetiyle okunacaktır. İkinci defa okunurken hayırlı ömür uzunluğu niyyetiyle okunacaktır. Üçüncü defa okunurken kaza ve belâlardan emîn olup hayırlı rızık için okunacaktır.”

Berat gecesinde kaza ve nafile namazı kılınması gerekmektedir. Alimler tarafından Berat gecesinde namaz kılınmasına dikkat çekilmiştir. Diğer yandan Kur’an-ı Kerim okunması da tavsiye edilmektedir.

Sadaka verilmesi de Berat gecesinde pek çok tehlike ve sorunlardan korunmasını sağlamaktadır.

“Allah yolunda infâk edin! Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. Bir de ihsanda bulunun. Zira Allah, muhsinleri (iyilikte bulunan, işini güzel yapan ve ihsan şuuru ile yaşayanları) sever.” (el-Bakara, 195)

Gündemde neler oluyor kaçırma! Tüm haberler anında telefonunda. Uygulamamızı indir! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Günlük Instagram akışında sıcak gelişmeleri görmek istiyorsan bizi takip etmeyi unutma >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Güncel haberin kaynağı her yer de yanında! Haberport şimdi de Facebook’ta! Aramıza katılmayı unutma >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 06:04

YORUM EKLE

Popüler Haberler