Bitcoin elektrik tüketimi 176 ülkeden fazla!

Bitcoin’in elektrik tüketimi 176 ülkeden fazla! Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, kripto para birimi Bitcoin 176 ülkeden daha fazla elektrik harcıyor.

Bitcoin elektrik tüketimi 176 ülkeden fazla!

Kripto para birimi Bitcoin, Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre, senelik neredeyse 60 terawatt elektrik tüketimi ile dünyada 176 ülkeden daha fazla elektrik tüketiyor. Cambridge Üniversitesi tarafından yayımlanan Bitcoin Elektrik Tüketimi İndex’inden gelen verilere göre Bitcoin, aralarında İsviçre, Yunanistan ve Portekiz’in de bulunduğu 176 ülkeden daha fazla elektrik harcıyor.

Türkiye Geçen Yıl 292 Terawatt Tüketti

Türkiye ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın oranlarına göre, geçen yıl 292 terawatt elektrik harcadı. Yani Bitcoin, Türkiye’nin elektrik tüketiminin neredeyse 5’te 1’i kadar elektrik tüketti.

Ayrıca Cambridge Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre dünyada tüketilen toplam elektrik miktarı 20.863 terawatt olurken, Bitcoinin kullanımı ise bu kullanımın %0.28'ine denk ediyor.

Bitcoin Neden Yüksek Enerji Harcıyor?

Bitcoinde yapılan bütün işlemler para birimine bağlı bilgisayarlara kaydediliyor. Sistemde elektrik tüketimine neden olan asıl etken ise madenci olarak isimlendirilen ve Bitcoin üreten kişiler oluyor. Madenciler çok fazla bilgisayar kullanmak zorunda oldukları için çok fazla elektrik tüketiyorlar.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 02:36

YORUM EKLE