Bloke teminatlı kredi kartı nedir? Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar

Kredi notu düşük olan vatandaşlar bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar konusunda araştırma yapmaktadır. Buna göre bloke teminatlı kredi kartına ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı.

Bloke teminatlı kredi kartı nedir? Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar

Nakit teminatıyla kredi kartı veren bankalar; kredi notu düşük, yasal takibe düşmüş veya icradan henüz çıkan kişilere ihtiyaç kredisi sağlamaktadır. Bankada kullanıcılar için kredi veya kredi kartı gibi hizmetler sunmakta ve risk analizi yapmaktadır. Risk analizine göre kişinin not durumu çok riskli çıkar ise kredi kartı başvurusu reddedilecektir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Ayrıntıları

Nakit teminatlı kredi kartı bankaya yatırılmış mevduatın bloke edilmesi halinde verilen kredi kartıdır. Kartı almadan önce bloke teminatlı kredi kartı alacak olan bireyin bankaya mevduat güvencesi vermesi gerekmektedir. Mevduat hesabı açtırıldıktan sonra yatırılan para sonrasında kredi kartı verilmiş teminata göre çıkarılmaktadır.

Blokeli kredi kartı kredi kartı düşük olan müşteriler için kullanılmaktadır. Kredi veya kredi kartı ödemelerinde kişinin yasal takibe girmesi durumunda nakit blokeli kredi kartı kullanılmaktadır.

Bloke Teminatlı Kredi Başvuru Ayrıntıları

Teminatlı kredi kartı alınabilmesi için banka şubesine başvuru yapılmalıdır. Buna göre;

Mevduat hesabı açtırılmalıdır,

Bloke teminatlı kredi kartı başvurusu şubeye yapılmalıdır.

Banka yasal takip veya icra durumunun olup olmadığını inceler ve böyle bir durum söz konusu olduğunda kredi kartı çıkma ihtimali yüzde 75-80 arasındadır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartına İlişkin Ayrıntılar

Nakit blokeli kart alırken en önemli nokta kredi notunun yükselmesidir. Buna göre;

Kredi kartı alınabilir, düzenli olarak kredi notu yükseltilebilir. Birikim yapılabilir, ihtiyaçları taksitli alabilmek için kredi kartı kullanılabilmektedir.

Ancak kredi kartı limitli yatırılan paraya göre belirlenir, bankanın kart aidatı veya ücret konusunda itiraz edilemez ve asgari ödeme yoktur.

Teminatlı Kredi Kartı Kredi Notunu Yükseltir mi?

Bloke teminatlı kredi kartı kullanımında ödemeler doğru bir şekilde yapılırsa kredi notunuz yükselecektir. Teminat gösterdikten sonra elde edilen kredi kartı ekstre ödemeleri zamanında yapılması halinde kredi notu yükselecektir. Düzenli kredi kartı kullanan müşteriler bankanın diğer finansal işlemlerinden yararlanarak kredi notunu zamanla artırabilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilebilir?

Kredi notu durumu;

Kredili ürün ödeme alışkanlıklarınızın %35’i

Mevcut hesap ve borç durumunuzun %35’i

Yeni kredili ürün kullanımlarınızın %11’i

Kredi kullanma yoğunluğunuzun %10’u

Diğer etmenler %9 olarak kredi notunuzu etkilemektedir.

Bankalar Niçin Bloke Teminatı Vermektedir?

Bloke teminatlı kart verme sebebi normal kredi kartından farksız değildir. Buna göre teminat olarak verdiğiniz ücretten daha düşük bir limitle kredi kartı verilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 10:03

YORUM EKLE