Böbrek Taşı Olanlar Bekçi Olabilir mi? Böbrek Taşı Bekçi Olmaya Engel mi?

Mart ayında alımları gerçekleştirilecek bekçi alımlarında pek çok aday sağlık sorunlarının bekçiliğe engel teşkil edip etmediğini merak ediyor. En çok sorulan sorulardan biri de böbrek taşı ve böbrek taşı geçirmiş olmanın bekçiliğe engel olup olmamasıdır.

Böbrek Taşı  Olanlar Bekçi Olabilir mi? Böbrek Taşı Bekçi Olmaya Engel mi?

2019 yılı Mart ayı içinde alımı beklenen bekçilik için pek çok aday başvuruların açılmasını bekliyor. İnsan sayısı arttıkça sağlık ile ilgili problem ve çözümlerde bir hayli fazla oluyor. Sağlık sorunlarından biri de böbrek taşı olarak karşımıza çıkıyor. Bekçilik adayları farkında olmasa da böbrek taşı genel sağlık taramasında ortaya çıkıyor.

Bu konuyla alakalı Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık yönetmeliği Üroloji bölümü cerrahi yöntemle tedavi edilmemiş veya kendiliğinde ortadan kalkmış halleri bekçi olmaya engel saymıyor. Yani kişinin böbrek taşı varsa bile bekçi olabiliyor.

Ancak böbrek taşı cerrahi müdahale ile alınmış ise öğrenci olmaya engel oluyor. Eğer genel sağlık taramasında böbrek taşı ortaya çıkarsa bunun düşmesi için zaman belirtilmemiş. Alım sürecinde adayın tam ve sağlıklı olması gerektiği yazmaktadır. Böbrek taşı olan adaylar genel sağlık taramasına kadar cerrahi müdahale olmadan sorun giderildiği takdirde bekçiliğe kabul edilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 02:08

YORUM EKLE