14 Kasım 2019 Perşembe 19:43
Boşanma davası nasıl açılır? Boşanma davası açmak için gerekli prosedürler
Takip Et:

Boşanma davası açmak isteyen çiftler intenet üzerinden araştırmalar yapıyor. Boşanma davası nasıl açılır? Boşanma davaso prosedürleri nelerdir? Boşanma davası hakkında detaylar belli oldu.

Çeşitli sorunlardan dolayı boşanmak isteyen evli çiftler intenet üzerinden boşanma davası ile ilgili araştırmalar yapıyor. Bu çiftlerin hukuki yollarla ayrılması işlemine boşanma denmektedir. Anlaşmalı ve çekişmeli olarak iki tğrden oluşan boşanma davalarında avukat yardımıyla dava açmak daha doğru olacaktır. Yardım almadan, avukatsız bir şekilde dava açarsanız birçok eksiklikle karşılaşabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma davasında her iki tarafın onayı olmalıdır. Her iki tarafında onay beyan etmesiyle boşanma protokolünün oluşmasıyla boşanma işlemi başlatılır. Karşılıklı anlaşmaya dayalıdır. Bu anlaşmanın içerisine her şey konulabilir. Bunlar çocuğun velayeti, malların paylaşımı, tazminat ya da nafaka gibi maddi ve manevi her konu, anlaşmalı boşanma davasında yer almaktadır. Bu boşanma davasını açabilmeniz için en az 1 yıl boyunca evli olmanız gerekmektedir. Kanunlar çerçevesinde belirtilen protokolde yer alan tüm maddelerin ortak bir anlaşma ile kabul edilmiş olması gerekmektedir. En az bir maddede bile uyuşmazlık söz konusu olursa hakim davayı karara bağlamaz. Bu açıdan anlaşmalı boşanma davasında en ince detaylara bile dikkat etmek gerekmektedir.


Boşanma kararı çiftler arasında verildiyse çiftlerden birinin bağlı bulunduğu il ya da ilçe adliyesine giderek aile mahkemesinde adres, kimlik bilgileri ile boşanma gereğinizi de yazacağınız dilekçeyi gerekli masrafları (harç ve pul parası 2019 yılı için 44,40 TL başvurma harcı ve 44,40 TL peşin harç alınmaktadır) ödedikten sonra boşanma davasını mahkemeye taşımış olursunuz. Eğer avukat ile dava açmak isterseniz avukatın yönlendirmesi ile hareket edebilirsiniz. Bu durum işinizi daha kolay bir hale getirecektir.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Anlaşmalı boşanma davası protokolünde her şey karşılıklı anlaşmaya dayalıdır. Eğeren başında bu protokole imza atarsanız sonrasında geri dönüşü yoktur, itiraz edemezsiniz. Ayrıca üzerinden kaç yıl geçerse geçsin bu kararlar resmi birer evrak olduğu için itiraz edilemez ve değiştirilemez. Tek istisnai durum çocuklarla ilgilidir. Eğer çocukların yararına bir durum oluşursa sadece çocuklarla ilgili yeni bir madde eklenebilir ya da çıkarılabilir. Ayrıca boşanmayı talep eden kişi çoğu zaman haklı nedenler ortaya koymaktadır ancak davanın seyrine göre durum aleyhine de dönebilir. Bu açıdan her detay dikkatlice incelenmeli, avukat ile hareket edilmelidir.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Adından da anlaşılacağı üzere çiftin anlaşamaması ve ortak bir karar alamaması sonucunda oluşan boşanma davasıdır. Bu davada çiftlerden en az birinin ikamet ettiği yerde aile mahkemesi bulunmuyorsa asliye mahkemesine dilekçe vererek boşanma davası açılabilir. Dilekçeyle beraber ücret de ödenmesi gerekiyor. Bu ücret harç ve pul parasıdır ve 44,40 TL'dir. Bu davada boşanma talep eden kişinin şikayetlerini kanıtlaması gerekmektedir. Bundan dolayı çekişmeli boşanma davalara genellikle uzamaktadır. Dava detaylı hukuki incelemeler gerektirmektedir. Bu açıdan bu tür davaların avukat eşliğinde açılmasında büyük yarar olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Hangi Mahkemeye Açılır?

Anlaşmalı boşanma davalarının nereye açılacağını merak eden okuyucularımız için detaylı bir şekilde açıklama yapacağız. Anlaşmalı boşanma davalarına aile mahkemelerinin bulunduğu il ya da ilçelerdeki adliyelerde Aile Mahkemeleri birimi bakmaktadır. İkamet ettiğiniz yer küçük bir yerse aile mahkemesi bulunmayabilir. Bu durumda da Asliye Hukuk Mahkemelerine dilekçe ile dava açabilirsiniz. Artık bu durum daha pratik bir hal almıştır. Davaların önden alınması için Hukuk Mahkemeleri Ön Büroları kurulmuştur. Dilekçenizi buraya götürdüğünüzde dava dosyası hazırlanır. Gerekli ön ödemeler de tamamlandıktan sonra dosyanız mahkemeye gönderilir. Anlaşmalı boşanma davaları, mahkemenin yoğun olmaması halinde en geç 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Eğer taraflar arasında karşılıklı anlaşma sağlanmış ve protokol imzalanmışsa bu süre daha da kısalabilir.


Son Güncelleme: 14.11.2019 19:43
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.