Boşanmalar neden artıyor, evliliği bitiren sebepler neler?

Boşanmalar neden artıyor evliliği bitiren sebepler nelerdir? Son yıllarda boşanma davalarının sayısı arttı. Çiftlerin boşanmalarında etkili olan nedenleri sizler için derledik. Detaylar haberimizde.

Boşanmalar neden artıyor, evliliği bitiren sebepler neler?

Son yıllarda boşanma davalarındaki artışın sebebi araştırılıyor. Aile kurmak özellikle günümüz ekonomik şartları göz önüne alındığında çok zordur. Çiftler ekonomik zorluğun yanı sıra birçok zorluğa göğüs geriyor ve mutlu bir aile kurmaya çalışıyor. Bu kadar zorluğun üzerine çiftler kısa sürede boşanıyor.

Aile kurmak bir insanla ömrünü paylaşmak üzerine çokça düşünülmesi gereken konular. Genç çiftler birçok zorlukla mücadele edip sonunda evleniyorlar ancak bu süreçte birbirlerini ne kadar tanıdıklarını atlıyor. Son yıllarda artan boşanma davalarının birçok sebebi vardır. Bu sebepler elbette birçok faktöre göre değişkenlik gösterebiliyor.

Boşanmalar neden artıyor, evliliği bitiren sebepler nelerdir?

Evlenmek her genç çiftin hayalidir. Ancak genç çiftler evlendikten sonra bir arada yaşamanın önemini tam olarak anlayamıyor. Her insanın yaşayış ve yetiştirilme biçimi farklıdır. Evlendikten sonra iki farklı yaşayış biçimi bir araya gelir. Bu yaşayış biçimleri ne kadar birbirine uyuyor. Birbirine uymayan bu yaşayış biçimleri kısa sürede fark edilir ve tartışmalara yol açabilir. Boşanmaların artmasının nedenleri arasında şu nedenler gösterilmektedir:

 • Ekonomik nedenler
 • Kültür farklılıkları
 • Çok erken ya da çok geç evlilik yapmak
 • Çiftin aileler ile birlikte yaşaması
 • Kötü alışkanlıklar
 • Aldatma
 • Aşırı kıskançlık
 • Eşlerin kişiliklerinin birbirine uymaması
 • Eşlerin birbirine zaman ayırmaması
 • Eşlerin eski hayatlarına devam etmek istemesi
 • Geçmiş konuları unutmamak
 • Beklentilerin yüksek olması
 • Çevredeki kötü öneklerden etkilenmek

Ekonomik nedenlerden dolayı evliliğin bitmesi

Bu durum özellikle gelişmiş ülkelerde sıklıkla görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde kadın ve erkek çalışan bireyler olarak öne çıkar. Bu durumda ekonomik olarak bağımsız olmak avantaj gibi görünse de bazı durumlarda sorunlar yaratmaktadır. Ayrıca ekonomik olarak istenilen seviyenin altında kalma gibi durumlarda sıkça yaşanıyor. Bu durumlarda aile içinde tartışmaları tetikliyor.

Kültür farklılıklarından dolayı evliliğin bitmesi

Evlilik asında iki farklı kültürün bir araya gelmesidir. Ancak bir araya gelen bu iki kültürün arasındaki farklar fazlaysa ve kapatılamıyorsa bu ilerleyen süreçte tartışmalara neden olur. Özellikle kültür, inanç ve bunun gibi temel konulardaki farklılıklar oldukça büyük bir sorun olmaktadır.

Çok erken ya da çok geç evlilik yapmaktan dolayı evliliğin bitmesi

Erken yaşta evlenen çiftler yüzde olarak boşanma sırasında oldukça yüksek. Evlilik belli bir olgunluk istemektedir. Tabi bu olgunluk sadece yaşla alakalı değildir. Ancak genel olarak erken yaşta yapılan evliliklerde bu durum sıkça görülür. Erken yaşta evliliğin yanı sıra geç evlenmekte evliliği bitiren nedenlerden olabilir. Uzun süre bekar olarak hayatını sürdürmüş bir birey hayatını paylaşmak konusunda sorun yaşayabilir. Buda evlilik sürecinde tartışma ortamı yaratabiliyor.

Çiftin aileler ile birlikte yaşamasından dolayı evliliğin bitmesi

Her aile kendi içinde bir hayata sahip olmalıdır. Özellikle doğu kültüründe ailelerin birlikte yaşaması durumları görünüyor. Bu durum eskiden kabul görse de günümüzde çiftler arasında olumsuzluklar oluşturmaktadır.

Kötü alışkanlıklardan dolayı evliliğin bitmesi

Eşlerden herhangi birinin alkol, kumar ve bunun gibi kötü alışkanlıklara sahip olması eşinin kendisine olan güvenini kaybetmesine neden olabilir. İlk başlarda bu alışkanlıkların farkında olmayabilir veya destek olabilirsiniz. Ancak kötü alışkanlıklardan vazgeçilmediğini görmek karşılıklı olarak çifti yıpratır.

Aldatmadan dolayı evliliği bitmesi

Aldatma hiçbir dönemde hiçbir şekilde kabul edilemez. Ancak son yıllarda aldatma olayları sosyal medyanın da etkisiyle oldukça artmıştır. Tabi ki günümüzde kadınların bireysel olarak kendilerini geliştirmeleri bu durumlara karşı sessiz kalmamalarına neden olmuştur. Elbette olması gereken de budur.

Aşırı kıskançlıktan dolayı evliliğin bitmesi

Kıskançlık belli bir dozda olabilir ve hatta kişilerce istenebilir. Ancak her şeyin olduğu gibi kıskançlığında bir dozu olmalıdır. Kıskançlık seviyesi artıkça güvensizlik durumu ortaya çıkar ve kıskaç kişi kendini kaybetme noktasına kadar gidebilir. İki tarafta kendini sıkışmış hisseder ki bu sevginin bitmesine neden olur.

Eşlerin kişiliklerinin birbirlerine uymamasından dolayı evliliğin bitmesi

Daha öncede söylediğimiz gibi evlilik iki farklı kültürün bir araya gelmesidir. Bu kültür insanın yaşayış biçimi ve kişiliğine de yansır. Farklı kişilikler aynı evde aynı ortamda ne kadar birbirine sabırlı olabilir. Eşler bu zıtlığın üzerinde gelirse çok mutlu olabiliyor ancak son yıllarda durum böyle olmuyor.

Eşlerin birbirlerine zaman ayırmamasından dolayı evliliğin bitmesi

Özellikle son yıllarda büyük şehirlerde yaşayan çiftler iş hayatı veya günlük koşuşturma içinde birbirine vakit ayıramıyor. Hele birde eşlerden biri çalışmıyorsa tartışma daha da şiddetli olabiliyor. Bu durumunun önüne geçmenin temel yolu karşılıklı küçük sürprizlerdir.

Geçmiş konuları unutmamaktan dolayı evliliğin bitmesi

Eşler yeni çiftler en ufak tartışmada ortaya eski bir konuyu daha getiriyor. Bu konular genelde geçmişte üzerinde büyük etki uyandırmış ve hatta unutamamış konular oluyor. Bu durum sık sık oldukça bir yerden sonra ipler geriliyor. Bu durumu çözmenin en iyi yolu her tartışmayı en ufak ayrıntısına kadar konuşup halletmektir. Kafalarda soru işareti kalmamalıdır. Ancak tabi çok kolay bir durum değil.

Beklentilerin yüksek olmasından dolayı evliliğin bitmesi

Eşlerin karşılıklı olarak birbirlerinden farklı şeyler istemesi hatta daha fazlasını istemesi sıkça görünen bir durumdur. Bu durum dış görünüşten tut birçok şeye kadar görülüyor. Ancak bu durumu aşmak diğer sorunlara göre daha kolay olabiliyor.

  Çevredeki kötü öneklerden etkilenmekten dolayı evliliğin bitmesi

Çiftler özellikle genç çiftler çevrelerinde gördükleri çiftlerin tartışmalarında etkileniyor. Bu tartışmaların kendilerinin başına gelip gelmeme korkusu genç çiftleri tetikliyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 17:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler