Bu Hafta Havalar Nasıl Olacak? Bölge Bölge Hava Durumu Raporu! Meteoroloji'den Kritik Açıklama

Meteoroloji Genel Müdürlüğü haftalık hava durumu analizlerini açıkladı. Bu hafta havanın nasıl olacağını merak eden okurlarımız aşağıda bulunan yazımızı okuyabilirler.

23 Ocak 2019 Çarşamba 23:25
Bu Hafta Havalar Nasıl Olacak? Bölge Bölge Hava Durumu Raporu! Meteoroloji'den Kritik Açıklama
Takip Et:

Haftalık Meteoroloji Hava Durumu Raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu hafta havaların nasıl olacağına dair duyurusunu yayınladı. Memleketin her noktasından insanlar bu hafta havanın nasıl olacağını merak ediyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı analizler sonucunda Marmara Bölgesi’nin Güney ve Doğusunda, Ege Bölgesi,Batı Akdeniz Bölgesi, Batı İç Anadolu Bölgesi, Batı Karadeniz Bölgesi ile Mersin, Kırıkkale, Aksaray, Tekirdağ,  Kırşehir Nevşehir, Yozgat, Çorum ve Samsun illerinin yakınlarında yağış görüleceğini bildirdi. Bu yağışların genellikle yağmur ve sağanak yağış şeklinde olacağı belirtilirken Ege Bölgesi’nin iç kesimlerinde, İç Anadolu Bölgesi’nde ve Karadeniz’in Batı bölümünde yer yer karla karışık yağmur ve hafif kar yağışı olabileceğini bildirildi. Muğla ve etrafında kuvvetli yağışların olması beklenirken Antalya ilinin merkezinde ve Serik ilçesinde çok kuvvetli yağışların olacağı öngörülüyor. İç ve Doğu bölümlerde buzlanma ve don durumlarıyla birlikte sis ve pus oluşması da bekleniyor.

Sıcaklık

Türkiye’nin Batı bölümlerinde hava sıcaklığının 1 ile 3 derece arasında azalış göstereceği, kalan bölgelerde ise kayda değer bir değişim yaşanmayacağı öngörülmekte.

Rüzgar

Genel olarak Güney ve Güneydoğu yönlerinden olmak üzere, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile yarın öğle vaktinden sonra Marmara Bölgesi’nin Doğu ve Kuzeydoğu yönlerinden esen rüzgarın hafif fakat kimi zamanlarda orta sertlikte eseceği beklenmekte.

Tavsiyeler

Yağışların Muğla ve etrafında kuvvetli (21-50 kg/m2.) formda olması ve Antalya ilinin merkezi ve Serik ilçesinde çok kuvvetli (51-100 kg/m2) formda olması beklendiği için yaşanabilecek su baskını, sel felaketi, çok şiddetli rüzgar ve yıldırım düşmesi gibi maddi ve manevi zararlara yol açabilecek olaylara karşı önlem alınması gerekmektedir.

BÖLGE BÖLGE HAVA DURUMU

Marmara Bölgesi’nde Hava Durumu

Marmara Bölgesi’nin genelinde yağış olacağı tahmin edilirken, gökyüzünün parçalı ve çok bulutlu olması bekleniyor. Bölge genelindeki yağışların çoğunlukla yağmur ve sağanak formunda, Bilecik ve etrafında bölge bölge karla karışık yağmur formunda olması öngörülüyor. Marmara Bölgesi’nin Doğu bölümlerinde ise sis ve pus olması bekleniyor.

Bursa : Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu yağmurlu, hava sıcaklığı 12°C

Çanakkale: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu yağmurlu, hava sıcaklığı 12°C

İstanbul: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu hafif yağmurlu, hava sıcaklığı 12°C

Kırklareli: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, hava sıcaklığı 11°C

Ege Bölgesi’nde Hava Durumu

Ege Bölgesi’nin genelinde aralıklı yağış olacağı öngörülürken, gökyüzünün parçalı ve çok bulutlu olması bekleniyor. Bölge genelindeki yağışların çoğunlukla yağmur ve sağanak formunda olması, Kütahya ve Afyonkarahisar illeri etrafında yağmur ve karla karışık yağmur formunda olması bekleniyor. Muğla ve etrafında ise yağışların kuvvetli (21-50 kg/m2.) olacağı öngörülüyor. Ege Bölgesi’nin iç bölümlerinde pus ve sis olabileceği belirtildi.

Afyonkarahisar: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu karla karışık yağmurlu, hava sıcaklığı 5°C

İzmir: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu aralıklarla sağanak yağışlı, hava sıcaklığı 14°C

Uşak: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu aralıklarla yağmurlu 5°C

Muğla: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu kuvvetli formda aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak, hava sıcaklığı 9°C

Akdeniz Bölgesi’nde Hava Durumu

Akdeniz Bölgesi’nin Batı bölümünde ve Mersin ilinin etrafında aralıklarla yağmur ve sağanak yağış olacağı tahmin edilirken gökyüzünün parçalı bulutlu olacağı öngörülüyor. Akdeniz Bölgesi’nin kıyı bölümlerinin bölge bölge gök gürültülü sağanak yağışlı olacağı belirtilirken Antalya’nın Batı kıyı bölümlerinde kuvvetli yağış (21-50 kg/m2.), ilin merkezinde ve Serik ilçesi etrafında çok kuvvetli yağış (51-100 kg/m2) gerçekleşmesi bekleniyor. Akdeniz Bölgesi’nin iç bölümlerinde bölge bölge pus ve sis olabilir.

Adana: Gökyüzü parçalı bulutlu ve hava sıcaklığı 14°C

Antalya: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu aralıklarla sağanak ve gök gürültülü sağanak, hava sıcaklığı 15°C

Burdur: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu aralıklarla yağmurlu, hava sıcaklığı 6°C

Hatay: Gökyüzü parçalı bulutlu ve hava sıcaklığı 12°C

İç Anadolu Bölgesi’nde Hava Durumu

İç Anadolu Bölgesi’nde bölgenin Batısı ile Aksaray, Kırşehir, Kırıkkale, Nevşehir, Yozgat ve Kayseri illeri etrafında yağışların yağmur formunda olması, akşam vaktinden sonra karla karışık yağmur ve bölge bölge kar formunda olması bekleniyor. İç Anadolu Bölgesi’nde gökyüzünün parçalı bulutlu ve bölüm bölüm çok bulutlu olacağı öngörülüyor. Ayrıca yağışların sonucunda gecenin ilerleyen saatlerinde ve sabah saatlerinde bazı bölgelerde buzlanma ve don olayları olabileceği söyleniyor. Bölgede bölüm bölüm sis ve pus olabileceği de belirtildi.

Ankara: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu yağmurlu ve karla karışık yağmurlu, hava sıcaklığı 5°C

Çankırı: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu yağmurlu ve karla karışık yağmurlu, hava sıcaklığı 5°C

Eskişehir: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu yağmurlu ve karla karışık yağmurlu, hava sıcaklığı 4°C

Konya: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu akşam saatlerinden sonra hafif karla karışık yağmurlu, hava sıcaklığı 7°C

Batı Karadeniz Bölgesi’nde Hava Durumu

Batı Karadeniz Bölgesi’nin genelinde gece saatlerinin geride bırakılmasından sonra yağış görüleceği belirtiliyor. Bölgede gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu olacak. Yağışların kıyı bölümlerinde yağmur formunda iç bölümlerde ise karla karışık yağmur ve bölge bölge hafif kar formunda olacağı tahmin ediliyor. Batı Karadeniz Bölgesi’nin iç bölümlerinde sis ve pus olabileceği açıklandı.

Bartın: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu öğle saatlerinin geride bırakılmasından sonra yağmurlu, hava sıcaklığı 13°C

Bolu: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu öğle saatlerinin geride bırakılmasından sonra karla karışık yağmurlu ve akşam saatlerinin geride bırakılmasından sonra hafif kar yağışlı, hava sıcaklığı 7°C

Düzce: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu öğle saatlerinin geride bırakılmasından sonra yağmurlu, hava sıcaklığı 12°C

Zonguldak: Gökyüzü parçalı bulutlu ve çok bulutlu, yağış durumu öğle saatlerinin geride bırakılmasından sonra yağmurlu, hava sıcaklığı 13°C

Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Hava Durumu

Bölgenin genelinde gece saatlerinin geride bırakılmasıyla birlikte Samsun ve etrafında hafif sağanak formunda, Çorum ve etrafında karla karışık formda ve kar formunda yağış görüleceği belirtiliyor. Bölgede gökyüzünün parçalı bulutlu olacağı tahmin ediliyor. İç bölümlerde buzlanma ve don olaylarının görülmesi beklenirken bölge bölge sis ve pus olabileceği ifade edildi.

Amasya: Gökyüzü parçalı bulutlu ve hava sıcaklığı 8°C

Çorum: Gökyüzü parçalı bulutlu, yağış durumu gece saatlerinin geride bırakılmasıyla birlikte karla karışık yağmurlu ve karlı, hava sıcaklığı 6°C

Samsun: Gökyüzü parçalı bulutlu, yağış durumu gece saatlerinin geride bırakılmasıyla birlikte yağmurlu, hava sıcaklığı 14°C

Trabzon: Gökyüzü parçalı bulutlu ve hava sıcaklığı 13°C

Doğu Anadolu Bölgesi’nde Hava Durumu

Doğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde buzlanma ve don olaylarının görülmesi durumu söz konusu. Bölgede gökyüzünün parçalı bulutlu ve az bulutlu olduğu bildiriliyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bölüm bölüm sis ve pus hakim olacak.

Bingöl: Gökyüzü az bulutlu ve hava sıcaklığı 0°C

Erzurum: Gökyüzü az bulutlu ve parçalı bulutlu, hava sıcaklığı -10°C

Kars: Gökyüzü parçalı bulutlu ve az bulutlu, hava sıcaklığı -7°C

Muş: Gökyüzü az bulutlu ve hava sıcaklığı -7°C

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Hava Durumu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gökyüzünün parçalı bulutlu ve az bulutlu olacağı öngörülüyor. Bölgenin doğu bölümlerinde kısmi olarak pus ve sis olabilir.

Diyarbakır: Gökyüzü parçalı bulutlu ve az bulutlu, hava sıcaklığı 7°C

Gaziantep: Gökyüzü parçalı bulutlu ve az bulutlu, hava sıcaklığı 7°C

Siirt: Gökyüzü az bulutlu ve hava sıcaklığı 7°C

Şanlıurfa: Gökyüzü az bulutlu ve hava sıcaklığı 10°C

Son Güncelleme: 23.01.2019 23:25
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.