04 Aralık 2019 Çarşamba 11:43
Büyü nedir, nasıl yapılır? Büyü yapmanın ve yaptırmanın günahı nedir?
Takip Et:

Büyü sebebi gizli ve üstü kapalı olan şeyler anlamına gelmektedir. Büyü, bir kişi üzerine tesir bırakma, yönlendirme, aldatma ve kişiyi yanıltma anlamında kullanılmaktadır. İslam dinine göre büyü yapmak ve büyücülük en büyük günahlardan sayılmaktadır. Büyü İslam dinine göre haram kılınmıştır.

Büyüye ilgi duyan kişinin Allah’tan korkmadığı ve inancı zayıf olduğu söylenir. Kur’an-ı Kerim’in Bakara Suresi’nde büyü ile ilgili şunlar ifade edilmiştir:

“(Ehl-i kitaptan bir tâife) Hz. Süleyman’ın hükümranlığı aleyhinde şeytanların uydurup okuyageldiği (iftirâlara) tâbi oldular. Hâlbuki Süleyman (a.s) (sihir yaparak) kâfir olmadı. Lâkin şeytanlar kâfir oldular. Çünkü onlar, insanlara sihri ve Bâbil’de Hârut ile Mârut isimli iki meleğe indirilen (bilgileri) öğretiyorlardı. Hâlbuki o ikisi: «Biz ancak imtihan için gönderildik, sakın (öğrettiğimiz bilgileri sihir yapmakta kullanıp da) kâfir olma!» demeden hiç kimseye bir şey öğretmezlerdi. İşte bunlardan, kişi ile hanımının arasını ayıracak şeyleri öğreniyorlardı. Fakat onlar, bununla, Allah’ın izni olmadan hiç kimseye zarar verecek değillerdi. Kendilerine faydalı olanı değil de zarar veren şeyi öğreniyorlardı. Şânıma yemin olsun ki onlar, sihri satın alanların (Allah’ın kitabını bırakıp sihirle meşgul olanların) âhiretten nasibi olmadığını çok iyi bilirler. Kendilerini fedâ ederek karşılığında satın aldıkları şey ne kötüdür! Keşke bilselerdi!” (Bakara, 102)

Büyü Nasıl Yapılır?

Büyü yapanlar genel olarak bir ipi alıp düğüm atar veya bazı sihirleri kullandıklarını söyler. Ayrıca ellerine aldıkları kağıt üzerine büyü olduğunu söyleyerek anlamsız şeyler yazarlar. Büyücüler bu şekilde çalışmaktadır.

Büyü Nasıl Bozulur?

Kendisine büyü yapıldığını anlayan kişilerin bu büyüyü bozmaya çalışması en büyük hatalardandır. Kendisine büyü yapıldığını öğrenen kişinin Allah’a koşması, ibadet ve dua etmesi gerekmektedir. Allah büyü bozdurmayla ilgili olarak şunları buyurmuştur:

“De ki: Yarattığı şeylerin şerrinden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden, düğümlere nefes eden (sihirbazların) şerrinden ve haset ettiği vakit hasetçinin şerrinden sabahın Rabbine sığınırım!” (Felâk, 1-5)

Büyünün Günahı Nedir?

Büyü ilme ve dine uygun olmayan garip bir iştir. İslam dininde büyü yaptırmak kesinlikle günahtır. Kur’an-ı Kerim’de de büyünün en büyük günahlardan olduğu ifade edilmiştir.

Büyü yaptırmanın günahıyla ilgili şunlar söylenmektedir: bu tür işlerle uğraşanlar veya bu tür işlerden umut bekleyen kişiler kesinlikle cezalandırılacaktır. Büyüde imanı zayıflatan bir şey varsa kişi kafir sayılmaktadır.

Son Güncelleme: 04.12.2019 11:43
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.