10 Eylül 2019 Salı 11:42
Çalışan annelere verilen ödeme destekleri ve haklar; Doğum borçlanması, emzirme parası, yarım gün çalışma
Takip Et:

Çalışan Annelere Verilen Haklar ve Devlet Desteği. Çalışan Annelerin Hakları

Emekli sandığı kapsamında çalışan kamu görevlisi bir annenin maaşı doğum izni boyunca çalıştığı kurum tarafından ödeniyor ve maaşından bir kesinti yapılmıyor. Memur anneye SGK tarafından ayrıca bir ödeme ise yapılmıyor. 4A kapsamında çalışan annenin  maaşı ise çalıştığı süre zarfında işveren tarafından değil SGK tarafından “Analık ödeneği” adıyla ödeniyor.

Çalışan Annelerin Hakları

Kamu görevlisi olarak çalışan anneye doğum nedeniyle bir kez olmak üzere çocuk yardımı ödeniyor. Bu yardım ilk çocuk için 300 TL iken, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonrasındaki çocuklar içinse 600 TL ödeniyor. SSK kapsamındaki anneye de benzer tutarlarda doğum yardımı ödeniyor.

SGK tarafından bir defaya mahsus ödenen bir başka yardım ise emzirme yardımı. Emzirme yardımı ise 130 TL olarak ödeniyor.

Çalışan Annenin Süt İzni Süresi

4C’li memur annenin doğum sonrası analık izni süresinin bitiş tarihinden itibaren ilk 6 ay günde 3 saat, ikinci 6 ay günde 1,5 saat süt izni hakkı bulunuyor. SSK kapsamında çalışan bir annenin süt izni ise çocuğu 1 yaşını doldurana kadar yine 1,5 saattir. Kullandırılması zorunlu olan süt izninin süresi anne tarafından belirleniyor.

Doğum Borçlanması Kaç Gün

Doğum nedeniyle iş hayatından uzak kalan ve bu nedenle emekli olmak için gerekli gün sayısını doldurma konusunda dezavantajlı olan kadınlara yönelik uygulanan doğum borçlanması sigorta başlangı. Tarihinden sonra doğan maksimum 3 çocuk için uygulanyor. Doğum tarihinden sonraki 2 yıllık sürede anne adına prim ödenmemiş olması koşuluyla doğrum tarihinden sonraki 2 yıllık dönem borçlanılabilir. Yani her çocuk için 720 güne kadar doğum ödemesi yapılıyor.

2019 Doğum Borçlanması Ödemesi Ne Kadar?


Doğum borçlanması için ödenen tutar o yılın brüt asgari ücreti üzerinden hesaplanıyor. Bu rakamın %32’si 1 günlük doğum borçlanması tutarını verir. Bunun 7,5 katı ise günlük en yüksek borçlanma limitidir. 2018 yılında uygulanan asgari ücrete göre doğum borçlanması tutarı;  Ocak 2018’den geçerli olmak üzere günlük en az 24,65 TL aylık ise 649,44 TL’dir. 2019 ise asgari ücretteki değişiklikle birlikte günlük borçlanma tutarı 27,28 TL,  aylık ise 820 liraya yükselmiştir.

Doğum Sonrası Çalışan Anne İzni

SSK kapsamında çalışan kadın doğumdan sonra analık izninin bitişinden itibaren; ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü çocukta ise 6 ay süreyle yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptir. Eğer doğumdan önceki 3 yıl içinde en az 600 gün primi varsa İŞKUR’dan yarı zamanlı çalışma ödeneği de alma hakkına sahiptir. Çocuk engelli ise bu süre 1 yıldır.

Ayrıca kadın çalışanın eşi de çalışansa doğum sonrasındaki analık izin bitiminden itibaren çocuğu ilköğretim yaşına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkı da bulunuyor. Analık izin tarihinin bitişinden sonrasında ise 6 ay ücretsiz izin hakkı da bulunuyor.

Çalışan Annenin Doğum İzni Süresi

Çalışan kadınların doğum öncesi ve sonrası olmak üzere 8’er hafta izin süreleri bulunuyor. İkiz ve daha fazla doğum durumunda izin hakkı 10 haftaya çıkıyor ve toplamda 18 hafta izin kullanılıyor.

Günde 1.5 Saat Süt İzni

Gebelik boyunca yapılan kontrollerde işveren ücretli izin vermek zorundayken annelere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde 1.5 saat süt izni veriliyor. Bu sürenin de hangi zamanlarda kullanılacağı annenin isteği dahilinde olur. Memur annelerde bu süre ilk 6 ay için3, ikinci 6 ay için ise 1.5 saattir.

Esnek Çalışma Fırsatı

Çalışan anneler, doğumdan sonra çocukları okula gidene kadar yarı zamanlı çalışabiliyorlar. Anneler, doğum izinleri bittikten sonra ilk çocuk için 8 hafta, ikinci çocuk için 16 hafta, 3 ve daha fazla çocuk için 24 hafta boyunca yarım gün çalışarak mesaisini tamamlayabilir. Mesai ücretinin tam gün ödendiği bu izin hakkında engelli çocuklar için bu süre 360 güne çıkıyor.


Son Güncelleme: 10.09.2019 11:42
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.