Çanakkale Savaşı Ne Zaman Oldu?

Türk tarihinin destansı zaferi Çanakkale Zaferi ne zaman oldu? Savaşın başlama sebepleri nelerdi? Savaşın sonuçları neler oldu? Çanakkale savaşı hakkında bilinmeyenler haberimizin detaylarında.

Çanakkale Savaşı Ne Zaman Oldu?

18 Mart 1915-9 Ocak 1916 tarihleri arasında cereyan eden Çanakkale Savaşı, Türk askerinin inanç, azim, cesaret ve vatan sevgisinin ölümsüz bir destanıdır. Çanakkale Türk'ün gerektiğinde vatanı uğruna severek ölüme koşmasının ve Türk kahramanlığının anıtlaşmış öneğidir. Çanakkale'de Türk askerinin, onu iyi sevk ve idare edebilen komutanlarla neler başarılabileceğini ortaya koyan Mustafa Kemal Atatürk bir yıldız gibi parlayarak tarih sahnesine çıkmıştır. Çanakkale Savaşları sonunda zamanın en moden silahları ile donatılmış birleşik filo ve kara birlikleri, Türk askeri karşısında ağır bir yenilgiye uğramış, Gelibolu yarımadasından geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Savaş Nasıl Başladı?

20. yüzyıl başında arka arkaya gelen 1911 Trablusgarp ve 1912 Balkan Savaşları sonunda Osmanlı Devleti, Balkanlar'da, Doğu Trakya haricinde tüm topraklarını kaybetmiş, partiler arası mücadeleler nedeniyle idaresi neredeyse felç olmuş durumdaydı. Osmanlı Devleti İtilaf Devletlerinin kendisine karşı izlediği politikalar, son savaşlarda kaybedilen Osmanlı topraklarının geri alınması, Almanya'nın savaştan galip çıkacağı düşüncesi ile Almanya'ya yakınlaşmaya başladı. 2 Ağustos 1914'te imzalanan gizli bir antlaşma ile İttifak Devletleri saflarına katılan Osmanlı Devleti, güvenliği açısından seferberlik ve silahlı tarafsızlığını ilan etti. Amiral Souchon komutasındaki Türk donanmasının Karadeniz'deki Rus limanlarını bombardıman etmesi üzerine bu olayı savaş nedeni sayan Ruslar Kafkasya'dan Türk sınırını geçerek savaşı başlattılar. Osmanlı Devleti de Rusya ve İngiltere'ye resmen savaş ilan etti. Rusya’nın gücüne karşılık koymanın tek yolu Almanya’nın desteğini almaktı. Bunun sağlanması durumunda da Rusya için hayati damarlar Çanakkale ve İstanbul Boğazları idi.

İlk deniz savaşı 3 Kasım 1914'te İtilaf devletlerine mensup kruvazörlerin boğazın Anadolu ve Rumeli yakasındaki tabyaları bombalamasıyla başladı. İtilaf Devletlerinin Akdeniz Başkomutanı Amiral Karden'in yaptığı taarruz planına göre; Boğaz bir ay içinde geçilmiş olacaktı. 19 Şubat 1915 günü donanma taarruza geçti. İngiliz ve Fransız zırhlıları Çanakkale boğazına saldırdılar. Tabyalarımızdan buna şiddetli bir topçu ateşi ile karşılık verildi. Bu karşılığı beklemeyen düşman donanması Mondros'taki üssüne dönmek zorunda kaldı. İtilaf Devletleri 20, 25 Şubat ve 5 Mart günü yeniden saldırıya geçti karşılıklı ateşler gerek tabyalarımızda ve gerek düşman gemilerinde önemli hasar ve zarar meydana getirdi. Müttefikler, sonuç alamadığı zorlamalardan sonra en son hücum planını uygulamak üzere 18 Mart 1915'te üç tümen halinde saldırıya geçti. Ancak Amiral De Robeck Çanakkale'nin geçilemeyeceği gerçeğini kabul ederek donanmasını geri çekti. İtilaf Devletleri son boğaz saldırısında ağır yenilgi almaları sonucu Gelibolu Yarımadasına karadan taarruz edilmesi karârı aldı ve 25 Nisan 1915'te boğazın her iki sahiline taarruza geçti. Ancak kara savaşlarında da ağır yenilgiye uğrayan müttefikler tahliye kararı aldı ve 9 Ocak 1916'da Çanakkale'den çekilmek zorunda kaldılar.

Savaşın Götürdükleri

Çanakkale Savaşı'nda İtilaf Devletleri, Türk kaynaklarına göre toplam 180.000 zayiat vermiştir. Türkler ise kara muharebelerinde 57.084, deniz muharebelerinde 179.000, şehit, yaralı, esir ve kayıp olmak üzere toplam 211.000 zayiat vermiştir.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 11:08

YORUM EKLE

Popüler Haberler