Çekirge istilası Türkiye'de kıtlık tehlikesi oluşturur mu?

Irak üzerinden geçen çekirge sürüsü nedeni halen anlaşılamayan bir şekilde İran’a doğru yöneldi. Çekirge sürüsü bu istikamet üzerinde seyretmeye devam ettiği takdirde ülkemize de uğrayacak. Peki çekirge istilası Türkiye'de kıtlık tehlikesi oluşturur mu? İşte çekirge sürüsü hakkındaki tüm ayrıntılar…

Çekirge istilası Türkiye'de kıtlık tehlikesi oluşturur mu?

Son dönem içinde gerek Dünya’yı gerekse Türkiye’yi panik havasına sokan koronavirüs dışında farklı durumlar da görülüyor. Özellikle Orta Doğu’da kendini gösteren çekirge sürüsü bu bölgede yaşayan insanların endişe katsayılarının artmasına neden oluyor. Son olarak çekirge sürüsü Irak üzerinden İran’a doğru geçiş yaptı. Çekirgelerin bu yön değiştirme hareketini Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sevgili inceledi ve bazı çıkarımlarda bulundu.

Çekirgeler Türkiye’ye Gelecek mi?

Türkiye’nin Irak ve İran sınırına doğru gelen çekirge sürüsü hakkında bazı yorumlarda bulunan Hasan Sevgili, kimi zamanlarda buna benzer durumların görülebildiğini aktardı. Son çekirge istilasının daha önce Afrika’da olduğunu söyleyen Sevgili, 150 milyon kadar çekirgenin bölgede kıtlığa neden olduklarını anlattı. Bu çekirge sürüsü yüzünden Doğu Afrika'yı, Arabistan'ın bazı kısımlarını, Kuveyt, Sudan, Yemen, Pakistan gibi ülkelerin bazı bölümlerinde kıtlık açısından ciddi sorunlar yaşandığını dile getirdi.

Prof. Dr. Hasan Sevgili çekirgelerin büyük bir topluluk halinde İran sınırına doğru gelmeye başlaması sonrasında konu hakkında şu ifadeleri kullandı;

"Bunlar yumurtalarını belli tipteki toprak yapısına, çöl karakterinde olan bölgelere daha çok bıraktıkları için uygun toprak yapısı ve iklim koşulları da lazım. Çekirge yumurta bırakabilir, ama yumurtadan yavruları çıkamayabilir. O nedenle dikkate alıp izlemek, çiftçileri uyarmak lazım. 'Geliyorlar bizi yok edecekler' gibi bir durum yok. Dikkat etmemiz gereken husus bizim kendi ülkemizde var olan bazı potansiyel tehdit edici türler var, bunları kontrol etmek gerekiyor"

Ayrıca Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sevgili, çekirgelerin ülkemize gelmesi gibi bir durum söz konusu olması halinde özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinin bundan etkilenebileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2020, 23:04

YORUM EKLE

Popüler Haberler