Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma Masrafları Ne Kadardır? 2019 Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma

2019 senesinde Çekme Belgeli araçlar hakkında merak edilen birçok soru vardır. Bu sorulardan biri de Çekme Belgeli Aracın Trafiğe Çıkma Masrafları Ne Kadardır? sorusudur. İşte Çekme belgeli araçlar ve trafiğe çıkma masrafları hakkındaki detaylı bilgiler...

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma Masrafları Ne Kadardır? 2019 Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma

Çekme Belgeli Aracın Trafiğe Çıkma Masrafları Ne Kadardır?

Genel olarak kullanılmayan, hurdaya çıkarılan ya da kaza yapmış olan araçların vergi yükünden ve sorumluluklarından kurtulmak için düzenlenen çekme belgesi, araçların dönem borçlarının ödenmesi ile beraber plakasının trafiğe verilmesi demektir. Çekme belgeleri araç sahibinin talep ettiği süre boyunca bekleyebilmektedir. Bu süre zarfından araç trafikte olmadığından dolayı herhangi bir vergi borcu oluşturulamamaktadır. Bu bağlamda çekme belgeli araçlar trafiğe çıkarılmamaktadır. Çıkarılması halinde cezai yaptırım uygulanır.

Bu araçların yeniden trafiğe çıkarılabilmesi için bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu işlemler için de bazı masraflar araç sahibinin karşısına çıkmaktadır.

Çekme Belgesi Olan Araç Satılabilir mi?

Çekme belgesi olan araçların satışı gerçekleştirilebilmektedir. Devir işlemleri her zaman olduğu gibi gerçekleştirilir ve yeni araç sahibi gerekli başvuruları yaparak aracı kullanabilir.

Çekme Belgeli Araç Alınır mı?

Çekme belgeli araçlar hakkında genel olarak yanlış bir düşünce bulunmaktadır. Çoğunluk bu araçların hasarlı olduğu için çekme belgeli olduğunu düşünür. Ancak çekme belgeli araçlar sadece hasarlı araçlardan oluşacak diye bir kaide bulunmamaktadır. Kimi zaman araç sahipleri fazladan sahip oldukları ama satmak istemedikleri araçların vergilerinden kurtulabilmek için bu araçlara çekme belgesi almaktadırlar.

Bu bağlamda çekme belgeli araçların muayene kayıtlarının incelenmesi sonrasında kaza raporu bulunmuyor ise, araçları almakta hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkarılır?

Çekme belgeli araçların trafiğe çıkarılabilmesi için birtakım işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu işlemler aşağıdaki bölümde sıralanmıştır.

  • Araçları yeniden trafiğe çıkarma işlemi, araç sahiplerinin ya da vekillerinin veya resmi temsilcilerinin bir dilekçe ile müracaat etmesi sonrasında herhangi bir trafik tescil şubesi ya da bürosu aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.
  • Başvuru esnasında arabaya ait tescil belgesi, geçerli zorunlu sigorta poliçesi, eğer araç üstünde bir değişiklik yapılmış ise bu değişiklikle ilgili evraklar ve araç muayenesinin yaptırıldığını ispatlayan evrakın ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda tekrardan trafiğe çıkarılmak istenen çekme belgeli araç muayeneden geçirilmelidir.
  • Daha sonraki süreçte öncelikli olarak araca önceki plakası verilir, sonrasında motorlu araç trafik belgesinin tanziminin sağlanmasıyla birlikte bu aşama biter.
  • Tekrar trafiğe çıkma hakkına sahip olan aracın bilgileri Gelir İdaresi Başkanlığı’nın elektronik sistemine gönderilmektedir. Eğer bu işlem herhangi bir sebep yüzünden gerçekleşmezse en geç 15 günlük süre içerisinde yazılı olarak vergi dairesine bildiride bulunulması gerekmektedir.

Çekme Belgeli aracı yeniden trafiğe çıkarmak isteyen vatandaşların aşağıda sıralanmış olan belgeleri edinmeleri gerekmektedir.

  • Nüfus cüzdanı
  • Muayene işlemlerinin tamamlandığını gösterir belge
  • Zorunlu trafik sigortasının yapıldığını gösterir belge
  • Araçta yapılan değişikliklere ilişkin belge
  • Araç tescil belgesi
  • Aracın özellikleri ile vasıta bilgilerini gösterir nitelikteki EK1 belgesi

 

Çekme Belgeli Aracın Trafiğe Çıkma Masrafları

Çekme belgeli araçları trafiğe çıkarabilmek için ödenmesi gereken masraflardan ilki, bir alışveriş yapılmış ise noter masrafları olarak karşımıza çıkmaktadır. Sonrasında ise aracın motorlu taşıtlar vergisinin ödenmesi gerekmektedir. Sonrasında ise aracın muayene masrafları ve zorunlu trafik sigortası masrafları ödenmelidir.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 07:29

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ümit yılmaz
Ümit yılmaz - 4 gün Önce

Selamlar çekme belgeli araç alımında en son yürürlüğe göre eskisinden daha basite indirgenmiştir . Bir cekme belgeli araç alıyorsanız en son muayene tarihine dikkat etmelisiniz . Çünkü cekme belgesi yanlız ca araç sigortası ve yıllık araç vergisini ödememe imkanı sağlıyor . Artık cekme belgesini kaldırmak için ek 1 belgesine ihtiyaç duyulmuyor . Yapmanız gereken araç için geçerli bir trafik sigortası başlatmak ve muayene tarihi almak . Ayrıca muayene esnasında egzoz emisyon raporu çıkarmanız gerekmektedir . Muayene raporunu aldıktan sonraki aşama noterde yeni bir tescil belgesi alarak son bulacaktır. Noter size plaka çıkartma belgesi verdikten sonra işlem son bulup aracınız trafiğe çıkmış oluyor . Ve ödemelere gelelim pul vergisi sisteme sonradan düşmektedir.noter masrafları yeni satış alma masrafıyla aynıdır plaka masrafı 50 tl civarı . Araç muayene bedeli en son muayene yapıldığı tarihten itibaren aynen borç olarak yeni muayenede tahsil edilecektir.

emr
emr @Ümit yılmaz - 2 gün Önce

ümit bey,

Mahmut
Mahmut - 2 gün Önce

Aracım yaklaşık 4 senedir trafikte değil(hurda).Çekme belgesi çıkarmam için belge gerekiyor mu?Çekme belgesi ne kadara çıkıyor?Teşekkürler.

Popüler Haberler