CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun sunumuyla Atatürk'ü anlamak!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep'te yaptığı "Atatürk'ü Anlamak" sunumuyla Atatürk'ü anlattı. Kılıçdaroğlu, Atatürk demenin eğitimi anlamak demek olduğunu vurguladığı konuşmasında eğitim, üretime dönük olmazsa eğitim değildir dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun sunumuyla Atatürk'ü anlamak!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Partisinin oarti okulu konuşmaları kapsamında Gaziantep'teydi. Burada bir otelde konuşma yapan Kılıçdaroğlu, Ararürk'ü anlattı. "Atatürk demek, eğitimi anlamak demektir. Eğitim, üretime dönük olmazsa eğitim değildir. Bu ne demek? Eğitimin üretime dönük olması, sorgulayıcı eğitim demektir." ifadelerine yer verdi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün düşünceleri arkasından gidereke özgürlük ve bağımsızlıktan asla  vazgeçilemeyeceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Atatürk'le ilgili unutulmaması gereken iki unsurdan birinin siyasal diğerininde ekonomik eksenler olduğunu söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu iki ekseni unutursanız, Mustafa Kemal'i unutmuş olursunuz. Özgürlüğü ve bağımsızlığı ekonomik bağımsızlıkla sağlayabiliriz. Birilerinden emir alır pozisyonda olursanız bağımsızlığı koruyamazsınız. Osmanlı niye battı, ekonomik bağımsızlığını yitirdiği için. Borç aldığı için. Genel Borçlar İdaresi'ni kurmak zorunda kaldı. Bir imparatorluk borçlarla ayakta tutulmaya çalışıldı ama Osmanlı adım adım gözler önünde battı. Osmanlı sanayi devrini kaçırdı."

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu yıllarda ülkede fakirlik olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, o dönemlerde deniz ve demir yollarının yabancıların elinde olduğunu belirterek, "1923'te İzmir İktisat Kongresi toplandı ve orada yeni Türkiye Cumhuriyeti, güçlü bir ekonomisinin olduğu bir ülke olacağını söyler ve yola koyulur. Bunun üzerine gerçekten hep birlikte oturup çalışırlar. Kırıkkale'de entegre bir silah fabrikası kurulur. Savunma sanayisinin kurulması sağlanır. Çiftçi perişandır. Çiftçiden ağır vergiler alınır çünkü başka vergi alınacak bir şey yoktur. Aşar Vergisi kaldırılır ve çiftçinin üzerinden yük kalkar, üretim her alanda başlar." dedi.

Osmanlı İmparatorluğunun çok büyük bir imparatorluk olduğunu 7 kıtaya yayıldığını fakat buna rağmen parasını basacak bir merkez bankasının bulunmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Nasıl oluyor da devasa bir imparatorluğun parasını basacak bankası yok. 1 Haziran 1930'da Merkez Bankasını kurarak kendi paramızı basmaya başladık. Öncesinde paramızı yabancılar basıyordu. Ardından düşünün genç Türkiye Cumhuriyeti 5 yıllık planlamasını yapıyor ama 2018 yılında Türkiye Cumhuriyeti devletinin kalkınma planı yok. Çünkü bunu hazırlayacak kadrolar yok. 1934'te kağıt üretmeye başladık. SEKA Kağıt Fabrikası. Nazilli, Ankara, Malatya'da kuruluyor. Bunlar sadece fabrika değil, insanların hayatını değiştiren çalışmalar." diye konuştu.

Atatürk döneminde yatırımların Ülke içerisine dağıtılmasını sağlayarak aydınlanmayı tüm coğrafyaya yaydığını söyleyen Kılıçdaroğlu, 1948 yılında Etimesgut'ta uçak motoru üreten bir fabrika açıldığını, fakat bazı ülkelerin buna karşı çıkarak üretimi durdurmalarını ve kendilerinin temin edeceğini söylemeye başlamalarının ardından askerin palaskasından çatal-kaşığına kadar her şeyin ABD'den gelmeye başladığını ve bu yüzden Türkiye'de dış borçlanma yaşandığını belirtti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Mustafa Kemal Atatürk'ün bu dönemde daha iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti:

"Atatürk demek eğitimi anlamak demektir. Eğitim, üretime dönük olmazsa eğitim değildir. Bu ne demek? Eğitimin üretime dönük olması, sorgulayıcı eğitim demektir. Eğitimin temel felsefesi de insanı daha fazla düşünmeye sevk etmek ve hayatı daha fazla sorgulamaya yönlendirmektir. Bize ezberci eğitimi getirdiler, yeter ki düşünme dediler. Yani aklınızı kullanmayın dediler. Kuran'da bile 'Aklınızı kullanmıyor musunuz?' diye sorar. Aklımızı kullanacağız, hayatı sorgulayacağız. Birileri sizin yerinize düşünürse aklınızı kiraya vermişsinizdir. Eğitim geleceği planlamaktır. 50-100 yıl sonra ne olacağını düşünmektir eğitim. Bunu yaparsak büyük başarılar elde edersiniz. Eğitim aynı zamanda üretmek demektir. Mustafa Kemal'i böyle anlayacağız."

Atatürk'ü anlamanın sıradan bir olay olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, Atatürk'ün saygıya çok önem verdiğini ve o dönemlerde liyakatlı insanların devlet yönetiminde olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 21:17

YORUM EKLE

Popüler Haberler